Ameriški predsednik Donald Trump je pozval Evropo, naj preneha kupovati rusko nafto. Prepričan je, da mora EU okrepiti pritisk na Moskvo in hkrati pritisniti na Kitajsko, da prevzame odgovornost za vojno v Ukrajini.
Trump je to povedal med pogovorom z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim in evropskimi voditelji v okviru “Koalicije voljnih”. Opozoril je, da je Rusija v enem letu od Evropske unije prejela več kot milijardo evrov za prodajo goriva. Ob tem je dodal, da bi morala Evropa prevzeti večjo vlogo pri varnosti Ukrajine. V Beli hiši poudarjajo, da ZDA sicer ostajajo partner, a breme ne more biti samo ameriško.
Francoski predsednik Emmanuel Macron je po pogovorih dejal, da je 26 držav pripravljeno prispevati k morebitnim mirovnim silam. Kot je dodal, ameriška podpora ostaja ključna za verodostojnost evropskih zavez.
Trump je že večkrat pokazal nezadovoljstvo nad počasnim napredkom v mirovnih pobudah. CNN poroča, da celo razmišlja o osebnem posredovanju za srečanje med Kijevom in Moskvo. A Kremelj opozarja, da je do tega še dolga pot.
Ukrajinski predsednik Zelenski je medtem zavrnil možnost srečanja v Moskvi. Ocenil je, da vabilo ni iskreno in da ga ne vidi kot realno možnost.
Trump je v zadnjih tednih stopnjeval kritiko Kitajske. Očita ji, da skupaj z Rusijo in Severno Korejo ustvarja nevarno zavezništvo proti ZDA. Ob vojaški paradi v Pekingu je ostro nastopil tudi na družbenih omrežjih, kjer je Xi Jinpingu poslal ironično sporočilo z »pozdravi« Putinu in Kim Jong Unu.
Vir: Nova24TV