Problematika tihotapljenja nezakonitih migrantov čez državne meje zadeva tudi našo državo, saj je Slovenija na eni izmed najbolj obremenjenih migrantskih poti. Dvig zagrožene kazni za zavržna kazniva dejanja tihotapljenja nezakonitih migrantov na ozemlje Republike Slovenije je zato zelo pomembno sporočilo kriminalcem, da jih pri izvrševanju tovrstnih kaznivih dejanj čakajo dolgoletne zaporne kazni.
Na junijski, 18. redni seji državnega zbora, so poslanke in poslanci med drugim obravnavali predlog zakona o spremembi Kazenskega zakonika KZ-1G in ga tudi potrdili. Stališče Poslanske skupine SDS je predstavil poslanec mag. Dejan Kaloh.
Kaloh je med drugim povedal, da je “kaznivo dejanje – spravljanje ljudi čez mejo – zelo pogosto povezano tudi z velikim tveganjem za življenje in zdravje ljudi. Izvajajo ga organizirane kriminalne združbe in je kot tako za našo družbo izjemno nevarno in zavržno kriminalno početje”.
Poslanci so nato potrdili višje kazni, in sicer se je kazen iz dosedanjih 5 let povišala na 3 do 10 let zapora.
Na enak način se je kazen zvišala tudi tistim, ki pomagajo pri nezakonitem preseljevanju v Slovenijo s preslepitvijo pristojnih organov.
Kazen se je zvišala tudi za tiste, ki pri obeh navedenih kaznivih dejanjih pridobijo nesorazmerno premoženjsko korist ali jih zagrešijo v hudodelski združbi, in sicer z zdajšnjih od enega do 8 let zapora na od 3 do 15 let zapora.
PROTI višjim kaznim za tihotapce in pomagače so sicer glasovali vsi tisti, ki tudi sicer nasprotujejo uvedbi večjih pooblastil Slovenski vojski ob meji, to je uvedbi 37.a člena Zakona o obrambi.
PROTI višjim kaznim za tihotapljenje migrantov so glasovali v strankah: Lista Marjana Šarca (LMŠ), Socialni demokrati (SD), Levica in Stranka Alenke Bratušek (SAB).
ZA višje kazni so glasovali v strankah: Slovenska demokratska stranka (SDS), Stranka modernega centra (SMC), Nova Slovenija – krščanski demokrati (NSi), Demokratična stranka upokojencev Slovenije (DeSUS) in Slovenska nacionalna stranki (SNS).
Izvoljeni v naši regiji so iZA višje kazni tihotapcem migrantov glasovali naslednji poslanci: mag. Karmen Furman, mag. Dejan Kaloh, Lidija Ivanuša, Marijan Pojbič, Jožef Lenart, Suzana Lep Šimenko, Bojan Podkrajšek, Jurij Lep, Zmago Jelinčič Plemeniti, Branislav Rajić. (celoten seznam je objavljen ob koncu prispevka)
Za višje kazni je glasovalo 48 poslancev, 35 jih je bilo proti, preostalih 7 pa v času glasovanja ni bilo v parlamentu ali pa so se vzdržali.
Iz pregleda glasovanja je razvidno, da so PROTI višjim kaznim glasovali naslednji štajerski poslanci: Lidija Divjak Mirnik (LMŠ), Bojana Muršič (SD), Franc Terček (izvoljen na listi Levice, nato prestopil v SD) in Gregor Židan (izvoljen na listi SMC, nato predstopil v SD).
Na podlagi glasovanja lahko tudi sklepamo, kateri poslanci podpirajo nezakonite migrante in njihovo “švercanje”, kjer se prelivajo velike količine denarja in kateri ne.
Poimensko glasovanje si lahko ogledate tukaj. (ZA pomeni, da so glasovali za višje kazni, PROTI pomeni, da so glasovali proti višjim kaznim, nekateri pa so se vzdržali ali pa jih ni bilo v dvorani in so se tudi tako izognili glasovanju.)
Vir: Glasovanje
M. P.