Kot vse kaže, je na vidiku ena največjih afer v Sloveniji do zdaj. Nekateri poslanci so namreč po namigih, da naj bi policija v času vlade Marjana Šarca nepooblaščeno brskala po njihovih osebnih mapah v policijskih evidencah, od policije zahtevali podatke o vpogledih v njihove podatke. Ko so jih prejeli, so bili mnogi šokirani. Številni na podatke še čakajo.
Vpogledov v času Šarčeve vlade v te evidence je bilo zelo veliko, kar potrjuje tudi zdajšnji notranji minister Aleš Hojs.
Kot je namreč v četrtek na seji državnega zbora razkril poslanec NSi Jožef Horvat, mu je policija v času prejšnje vlade nepooblaščeno sledila. Od novembra 2019 do maja 2020 so namreč v njegovo osebno mapo na policiji vpogledali približno 20-krat, 17. februarja 2019 kar dvakrat, najbolj nenavaden pa je vpogled 24. decembra ob 23.25, torej na predvečer božiča. Prav tako je zabeleženih 11 vpogledov, pri katerih ni jasno, katera institucija oz. posameznik je vpogledal. Dodal je, da se strinja z Dejanom Židanom, ki je v preteklosti dejal, da bi bilo morebitno sledenje policije politikom največja afera v zgodovini samostojne države. “Zaradi tega bomo zganjali velik hrup, ker želimo, da se enkrat ukorenini demokracija v tej državi,” je napovedal.
No, Židan ne bo izvajal nobenega hrupa, saj so ga botri hitro odstavili z mesta predsednika stranke. In tudi zdaj v SD ob novih odkritjih – molčijo.
Poslanka SMC Monika Gregorčič je potrdila, da so se vpogledi zgodili tudi v njene podatke. Vpogledi so bili “milo rečeno nenavadni” in dokaj obsežni, vpogledov je bilo preko deset. “Nekateri vpogledi segajo v obdobje od odstopa nekdanjega premierja do oblikovanja nove vlade, dogajali pa so se tudi sredi noči,” je dejala.
Da je nekdo iz policije v času prejšnje vlade vpogledal v njegovo osebno mapo, je na Facebooku potrdil tudi poslanec NSi Aleksander Reberšek. Kot je navedel, je bil vpogled opravljen točno 35 sekund za vpogledom v Horvatovo mapo. “Prav tako so bili zabeleženi vpogledi z ministrstva za obrambo (takrat ga je vodil Karl Erjavec) in ministrstva za notranje zadeve (takrat ga je vodil Boštjan Poklukar). In to v času pred nastankom nove vlade. Zgolj naključje ali načrt za politično diskreditacijo?” je zapisal.
Predsednica DeSUS Aleksandra Pivec pa je za nekatere medije povedala, da je bila opozorjena, da se je en vpogled v njeno evidenco zagotovo zgodil, zato je podala zahtevo, naj se pregleda, zakaj. “Če so bili vpogledi upravičeni, ne vidim težav. Če te razlage ni, jih bodo pristojne institucije in njihovi vodje morali pojasniti,” je navedla.
Na policiji zadovoljivih odgovorov o tem, zakaj je v času oblikovanja nove vlade prihajalo do vpogledov v podatke poslancev, ki so sestavljali novo koalicijo, in ali je pri tem prišlo do zlorabe policije v politične namene, za zdaj nimajo. Pravijo le, da skupaj z informacijsko pooblaščenko preverjajo, kaj se je dogajalo, preverjanje pa še ni končano.
Pri tem se v zadnjih dneh vzpostavlja tudi vloga Mojce Prelesnik, informacijske pooblaščenke, za katero se kaže, da očitno zavaja javnost. V primeru vpogledov v mapo poslanca Jožefa Horvata je namreč medijem odgovarjala, da je v Sloveniji 180 Jožefov Horvatov. Pri tem pa je “spregledala”, da je poslanec Horvat podatke pridobil na svoj Emšo (Enotno matično številko občana). 179 ostalih soimenjakov pa pod nobenih pogojem ne more imeti istega Emša.
Za konec dodajmo, da podatke o vpogledih od Policije lahko zahteva vsak državljan. Policiji mora poslati zahtevo, pri tem navede svoje osebne podatke in Emšo. Policija mora po zakonu podatke posredovati v roku 15 dni.
M. P.