Kočevska ne bo več stičišče nelegalnih migracij in romske problematike

Foto: SDS

Za dolgoročno rešitev romskih vprašanj je treba nujno doseči, da bodo Romi otroke pošiljali v vrtce in šole, ter da bodo veljala enaka merila. Za to pa so nujne tudi zakonske spremembe, so se strinjali udeleženci pogovornega omizja, ki ga je sinoči v Kočevju pripravil občinski odbor SDS.

Romska vprašanja in nezakonite migracije

Na omizju na temo romskih vprašanj in nezakonitih migracij so sodelovali predsednik SDS Janez Janšanekdanji minister za notranje zadeve Aleš Hojs, nekdanji generalni direktor policije in državni sekretar na notranjem ministrstvu Anton Olaj ter kandidat za kočevskega župana Robert Tomazin.

Problem se rešuje na izvoru

Janša je glede romskih vprašanj uvodoma povedal, da se je v številnih evropskih državah izkazalo, da romskih vprašanj ni mogoče reševati uspešno, če se ne začne na začetku, to je pri vrtcu in šoli.

»Vedno, ko se pogovarjamo o romski problematiki, rečejo, ja, saj v Prekmurju pa se to drugače rešuje, tam imate veliko naselje Puščo, tam so ljudje bolj strpni. Ne gre za to, da bi bilo večinsko prebivalstvo bolj strpno, gre za to, da se je tam pred šestimi desetletji problem začel reševati na izvoru. Problemi takrat so bili takrat podobni kot so zdaj v Kočevju, a generacije so šle čez šolo, so se zaposlili in ta večina je prevladala. In je zdaj tistih, ki delajo kraval in konflikte v manjšini in te skupnost sama izloči.«

Če Romi niso stimulirani, otrok ne pošljejo v šolo

S tem se je strinjal Olaj, ki je v mandatu prejšnje vlade kot državni sekretar na notranjem ministrstvu vodil delovno skupino za obravnavo romske problematike. Izkušnje kažejo, da se Romi obnašajo racionalno. Če niso ‘stimulirani’, otrok ne pošljejo v šolo, je dejal.

Občine same ne morejo reševati težav

Janša je opozoril, da občine ne morejo same reševati težav. S tem se je strinjal tudi Olaj, ki obžaluje, da je vladajoča koalicija zavrnila paket zakonov, ki ga je pripravilo 11 občin jugovzhodne Slovenije in Posavja ter je reševal tudi romska vprašanja. Opozoril je, da pri teh vprašanjih ne gre za leve ali desne, saj si jih želijo rešiti vsi. Nekdanji notranji minister Aleš Hojs pa težavo bolj kot v zakonodaji vidi v tem, da je ne izvajajo.

 

vir: radio.ognjisce.si