Ustavno sodišče je 26. novembra letos sprejelo odločitev, ki odpira pomembna vprašanja o vlogi očetovstva v družbi. Po odločitvi sodišča naj bi bilo dovoljeno oploditev samskih žensk, kar po mnenju nekaterih pomeni, da otrok ne potrebuje očeta, njegove vzgoje ali povezanosti z očetovo rodbinsko linijo. Gibanje za otroke in družine je ob tem opozorilo, da to odločno nasprotuje izidu referenduma iz leta 2001, na katerem je 410.856 volivcev (72,36 %) izglasovalo pravico otroka do matere in očeta.
Po njihovem mnenju so ustavni sodniki in sodnice s to odločitvijo spremenili temeljne vrednote, ki so bile prej potrjene z demokratično izraženo voljo ljudstva. “Leta 2024 je pet ustavnih sodnikov in sodnic povozilo odločitev, ki jo je sprejelo 410.856 državljanov Slovenije. To ni prav!” sporočajo iz gibanja.
Vlada pod vodstvom Roberta Goloba naj bi zdaj po hitrem postopku sprejela zakon, ki naj bi, po mnenju gibanja, posegal v pravice otrok do očeta. “V Gibanju za otroke in družine bomo, tako kot že 23 let, nadaljevali naša prizadevanja za spoštovanje očetovstva in otrokovih pravic. Že zdaj vabimo vse, da se pridružijo našim aktivnostim,” so še dodali.
Ob tem opozarjajo tudi na tretji odstavek 53. člena Ustave RS, ki določa, da “Država varuje družino, materinstvo, očetovstvo, otroke in mladino ter ustvarja za to varstvo potrebne razmere.” Po njihovem mnenju je odločitev Ustavnega sodišča iz 26. novembra 2024 v nasprotju s to ustavno določbo in predstavlja pomemben odmik od ustavno zagotovljenega varstva očetovstva.