Primer specializirane tožilke Mateje Gončin razkriva skrb vzbujajočo neodzivnost oblasti, ki očitno ne zna ali noče zaščititi lastnih pravosodnih uslužbencev. Gončinova, ki vodi pregon pripadnikov nevarnega Kavaškega klana, je nenadoma ostala brez ustreznega varovanja in to ravno po tem, ko je vložila ovadbo proti Senadu Jušiću. Kdo je sprejel to odločitev in zakaj?
Za ukinitev varovanja bi naj bila odgovorna kriminalistična policija pod vodstvom Matjaža Jerkiča in vplivnega Boštjana Mlačnika. Ta naj bi med aretacijami Kavaškega klana nenadoma odšel na bolniško, kar odpira vprašanja o njegovih dejanskih motivih. Še bolj alarmantno pa je dejstvo, da naj bi Gončinova doživljala šikaniranje s strani vrha policije in Ministrstva za notranje zadeve, ki ga vodi Gibanje Svoboda.
In kje je v tej zgodbi pravosodna ministrica Andreja Katič?
Očitno tiho spremlja dogajanje, kot da se jo to ne tiče. Medtem ko bi pričakovali, da bo aktivno zaščitila svojo tožilko in zahtevala jasne odgovore, ostaja pasivna, kot da je nemočna ali pa se preprosto noče zameriti določenim vplivnim krogom.
![](https://mojepodravje.si/wp-content/uploads/sites/6/2025/02/A-Katic-STA.jpg)
Policija se sicer zagovarja, da varovanja niso umaknili, ampak zagotavljajo le “prilagojene ukrepe”. Ali to pomeni, da je varnost pomembne tožilke prepuščena birokratskim igricam in političnim kalkulacijam? Vse bolj postaja jasno, da je trenutna oblast bolj obremenjena s svojimi notranjimi spori in interesi kot pa z zaščito ljudi, ki opravljajo ključne naloge pri pregonu organiziranega kriminala.
Če vlada ne more zaščititi niti lastnih tožilcev pred najhujšimi kriminalnimi združbami, kakšno sporočilo s tem pošilja državljanom?