Vlada je pred kratkim s seznama območij z izredno slabo kakovostjo zraka izločila Kranj in Hrastnik, saj je kakovost zraka na teh dveh območjih že več let – dobra. Na žalost pa tega niso ugotovili za občino Miklavž na Dravskem polju.
Nasprotno, zrak je močno onesnažen, merilo pri tem je preseganje delcev z delci PM10. Tabela kaže, da se onesnaženost močno povečuje po letu 2015.
S tem, da gre pri zdajšnjem poročilu za meritve iz leta 2018, to je leta, ko Magna na hoških poljih še ni delovala. Namen enomesečnih meritev v Miklavžu in Skokah (oktober-november 2018) je bil določiti stanje kakovosti pred začetkom obratovanja industrijskega objekta Magna Nukleus. Meritve bodo ponovili, ko bo Magna že dlje časa obratovala.
Poleg Miklavža na Dravskem polju se med območja s slabo kakovostjo zraka uvrščajo še občine: Maribor, Murska Sobota, Celje, Ljubljana, Trbovlje, Zagorje ob Savi in Novo mesto.
Meritve pokažejo, da je bila v Miklavžu v enem mesecu dvakrat presežena mejna vrednost delcev PM10. V Skokah pa ta ni bila presežena. Merili so tudi težke kovine. Ravni niklja, arzena, kadmija in svinca so bile bistveno nižje od zakonsko predpisanih vrednosti. Ravni benzo(a)pirena in levoglukozana pa so bile najvišje v Miklavžu, kar pojasnjujejo z ogrevanjem z lesom.
Učinki trdih delcev PM10 na zdravje
Delci povečajo umrljivost za boleznimi dihal, srca in ožilja. Predvsem so ogroženi starejši in bolniki z obstoječimi boleznimi dihal. Če delci vsebujejo težke kovine, je njihova strupenost še večja. Dokazali so, da je prisotnost cinka v delcih poveča moč vnetja, stopnjo odmiranja tkiv in preobčutljivosti pljuč.
M. P.