Čas je za predčasne volitve

Slovenija je pod Golobovo vlado na poti v recesijo (fotomontaža: Demokracija)

Vodenje vlade ni bila nikoli Golobova prva izbira. Za to mu je, kot je povedal za medije pred volitvami, primanjkovalo “notranje motivacije”. Danes tega več ne govori, pokaže pa z dejanji. Zdi se, da več časa preživi na oddihu kot za pisalno mizo na Gregorčičevi. Njegovi kritiki bi pripomnili, da je (po svoje) tako še najbolje. 

 

Politike si očitno niso želeli niti njegovi sodelavci, ki so na njegovo prošnjo zapustili dobro plačana mesta v državnem elektrogospodarstvu. “Ko se jaz in vsi moji sodelavci lotimo tistega, v čemer smo najboljši na svetu – in to ni politika, to je tisto, kar počnemo – takrat lahko za državo naredimo največ,” je povedal. Golob je torej sam priznal, da ga politika ne zanima in da v njej ni najboljši.

Na koncu se je kljub temu podal na volitve. Mandat na čelu GEN-I se je končal in vlada Janeza Janše mu ni podelila novega. Golob se ni podal v poljedelstvo, kot je obljubljal, ampak v politiko. Nastalo je Gibanje Svoboda – verjetno najrepresivnejše politično gibanje od slovenske osamosvojitve. Začel se je lov na “janšiste” v javnih ustanovah, še najbolj v policiji in na RTV. Bal se je namreč, da bi policija začela preiskovati njegove posle še iz časa, ko je vodil GEN-I, RTV pa potrebuje za širjenje vladne propagande. Čiščenje političnih nasprotnikov je bil projekt – pa naj se sliši še tako groteskno – ki mu je uspel.

Poznejši projekti, ki se jih je lotila njegova vlada, niso uspeli. Najhuje je v zdravstvu. Predvolilne obljube njegovih koalicijskih partnerjev v SD so danes predmet posmeha. “30 dni do specialista” je postala spletna šala. Nekateri so prepričani, da jim bo Golobova vlada prej ponudila evtanazijo kot strokovno zdravniško pomoč. Med njegove uspehe bi nekateri šteli priznanje Palestine, a za to Golobu ni bilo treba storiti ničesar. Priznanje je izjava oz. sklep, nič več in nič manj kot to. Golob je podal že veliko izjav v svoji karieri in ta je bila ena izmed njih, vendar se mu je tudi ta po svoje ponesrečila. Opozicija in stroka mu očitata, da je pri tem povozil ustavo in poslovnik, ki uokvirja delovanje državnega zbora. Če ostanemo pri zunanji politiki – Golob bi lahko vplival na ohranitev suverenosti Ukrajine, za kar bi (za razliko od priznanja Palestine) moral pokazati vsaj malo truda in odpotovati v Švico na mirovni vrh. Namesto tega se je raje odpravil v ZDA, kjer je čakal na fotografijo z Luko Dončićem.

Ko so Slovenijo lanskega avgusta prizadele poplave, je oškodovanim obljubil hiše, odškodnine, sanacijo škode na infrastrukturi in verjetno še kaj. Odškodnin še niso dobili, pa tudi hiš ne. Eno hišo “novega začetka” so zgradili zasebniki. H gradnji hiše ni pripomogel, se je pa kljub temu pojavil na svečanem odprtju. Javnost je njegovo prisotnost s težavo prebavila. Nato se je odpravil na olimpijske igre v Pariz in iz Pariza na morje s svojo partnerko. Še prej je bil na svetovnem nogometnem prvenstvu v Nemčiji.

Vir: X

Tudi sedaj, med njegovim počitnikovanjem, Slovenijo poplavlja. Plaz na Koroškem je pokopal domačina. Kriza očitno ni dovolj huda, da bi se tudi sam odpravil na najbolj prizadeta območja. V Črno na Koroškem so napotili državnega sekretarja Jureta Lebena. Predsednik vlade očitno ni našel “notranje motivacije”.

Seznam neuspehov je predlog, da bi lahko vsakega dosledno popisali. Te beležimo vse od 22. aprila 2022 naprej, pa tudi v seriji kolumn “Dosežki Golobnjaka”, kjer jih je “ovekovečil” upokojeni politik dr. Vinko Gorenak.

Čas je za odstop
Po dveh letih mandata njegove vlade je čas za odstop. Ta vlada nima razvojnega potenciala. Levica ne spada ne v vlado ne v parlament. Socialni demokrati in Gibanje Svoboda so razpeti med sodelovanjem in borbo za primat na levici. Afero Litijska so lansirali Golobu zvesti mediji, stranka SD bo ob prvi priložnosti vrnila udarec. Sistemske reforme bodo, kot ugotavljajo številni komentatorji, izostale. Golob bi moral razpustiti vlado po zgledu Marjana Šarca. Večina njegovih nekdanjih volivcev mu ne bi zamerila, še najmanj pa opozicija.

Kot je na letošnjem srečanju lokalnih odborov SDS v Bovcu povedal Janez Janša“Sprememba oblasti v Sloveniji je ključna za dobro življenje Slovenk in Slovencev.” Po njegovem prepričanju bomo kmalu spet v predvolilnem času. Pravi, da že prihodnje leto.

Ž. K.

vir: nova24tv.si