Po zadnje objavljenih podatkih se zaradi okužbe s covidom-19 v bolnišnicah zdravi 634 oseb, od tega jih je 158 na oddelkih intenzivne terapije, kar pomeni, da smo se že zelo približali številkam, ki za slovenski zdravstveni sistem niso več vzdržne.
Do 22. oktobra so bile razmere na oddelkih intenzivne terapije sorazmerno stabilne, v zadnjih desetih dnevih pa so se močno poslabšale.
Slovenija beleži strm porast okužb v zadnjih 14 dneh. Največ na novo okuženih s covidom-19 se je okužilo v družinskem krogu in skupnem gospodinjstvu, na delovnem mestu, v vzgojno-izobraževalnih zavodih in na zasebnih druženjih.
Eksponentna rast okužb kaže, da bomo čez 11 dni imeli dvakrat več okuženih.
Znani so tudi podatki, da med okuženimi osebami povprečno 4,8 % vseh potrebuje bolnišnično nego, od teh jih je dobra četrtina (27,5 %) vseh premeščenih v intenzivno nego.
Primer: Od 100 novo okuženih jih približno 5 potrebuje bolnišnično obravnavo, od teh v povprečju eden do dva pristanejo v oddelku intenzivne terapije.
Simulacija poteka epidemije kaže, da naj bi Slovenija imela vrh okužb s covidom-19 sredi novembra 2021, potem pa naj bi se krivulja obrnila navzdol, vendar le, če ne bo medtem prišlo do novega izbruha okužb.
Podatke je na včerajšnji novinarski konferenci predstavil dr. Milan Krek, direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Vse prebivalce je vnovič pozval k doslednemu spoštovanju pogoja PCT (preboleli, cepljeni, testirani) ter k cepljenju, saj ima Slovenija dovolj varnega cepiva, cepljenje pa je trenutno najboljša zaščita pred okužbo in težkim potekom bolezni.
V Podravski regiji je delež cepljenih še vedno najslabši, regija se z 52,9 % cepljenih prebivalcev s prvim odmerkom uvršča na zadnje mesto. Povprečje v državi je 56 %.
S. B.