Na prvih večstrankarskih volitvah v Sloveniji aprila 1990 je zmagala koalicija Demos, ki je s tem dobila pravico, da sestavi vlado. Prva demokratična vlada Republike Slovenije je v takratni slovenski skupščini prisegla 16. maja 1990, njen predsednik je postal Lojze Peterle.
Prve svobodne večstrankarske volitve po drugi svetovni vojni so se zgodile 8. aprila 1990 na cvetno nedeljo.
Na prvih splošnih, neposrednih in tajnih volitvah sta nastopili tudi predhodnici Slovenske demokratske stranke, Socialdemokratska zveza Slovenije in Slovenska demokratična zveza. Obe stranki, takrat še zvezi, sta tvorili močno jedro Demokratične opozicije Slovenije, ki je pod vodstvom dr. Jožeta Pučnika tudi zmagala na volitvah.
Volitve 8. aprila 1990 so prinesle zmago demokratični koaliciji Demos in so predstavljale prelom s politično diktaturo.
V napetem obdobju po volitvah so v Demosu stekli pogovori in razprave o sestavi vladne ekipe. Že v predhodnih dogovorih je bilo sklenjeno, da bo mandatarja za sestavo vlade predlagala stranka, ki bo na volitvah znotraj koalicije Demos dosegla najboljši rezultat. Kljub temu, da je največ glasov dobil SKD, pa je bilo prvotno mandatarstvo ponujeno dr. Jožetu Pučniku.
Slednji je mandatarstvo zavrnil in ga prepustil prvaku SKD Lojzetu Peterletu, ki se je v zgodovino zapisal kot prvi demokratično izvoljen predsednik vlade samostojne in neodvisne Republike Slovenije.
Na podlagi dogovora o imenovanju mandatarja je Demos 24. aprila 1990 formalno predlagal Lojzeta Peterleta za predsednika Izvršnega sveta Skupščine Republike Slovenije. Za predsednika skupščine pa je bil predlagan, tudi kasneje izvoljen, eden izmed pomembnejših členov SDZ France Bučar. Sledila so intenzivna pogajanja o sestavi vlade in kadrovsko zapolnitvijo ključnih sekretariatov oziroma ministrstev.
V 27-članski vladni ekipi je obrambni resor prevzel predsednik 14. vlade RS in predsednik SDS Janez Janša. Predsedstvo Republike Slovenije je nato formalni mandat za sestavo vlade 11. maja 1990 podelilo Lojzetu Peterletu.
Dober mesec po prvih večstrankarskih volitvah po drugi svetovni vojni je bila 16. maja 1990 z večino glasov v Skupščini Republike Slovenije izvoljena Demosova vlada, ki je Slovenijo popeljala v samostojnost.
Demosova vlada je prisegla ravno v času, ko se je izvrševal operativni ukaz o razoroževanju Teritorialne obrambe (TO).
Namreč natanko en dan pred prisego je bil izdan ukaz, ukrep, ki se je pripravljal že dalj časa in je skoraj v celoti razorožil slovensko TO ter ogrozil osamosvojitev Slovenije.
Izbira datuma veleizdaje Slovenije verjetno ni naključna, saj sovpada z dnevom konstituiranja Demosove vlade.
Toda kljub vihravim časom je Demosova vlada prepoznala težo usodnega trenutka in izpolnila večstoletne želje slovenskega naroda po lastni državi, v kateri bomo Slovenke in Slovenci sam svoj gospodar.
Ko je šlo zares, je bila koalicija Demos tista, ki je s svojim delovanjem postavila temelje slovenske samostojnosti in sprožila dogodke, ki so Slovenijo popeljali do uvedbe večstrankarskega demokratičnega sistema.
Demosova vlada je popeljala Slovenke in Slovence na plebiscit o samostojnosti in uspešno izvedla osamosvojitvene procese ter omogočila suvereno in neodvisno državo slovenskega naroda.
M. P.