EU komisija odobrila povišana predplačila Skupne kmetijske politike

Siliranje | (foto: Franz W. / Pixabay)

Evropska komisija je prejšnji petek odločila, da lahko države članice EU upravičencem do plačil Skupne kmetijske politike (SKP) od 16. oktobra letos izplačajo višja predplačila za letošnje ukrepe kmetijske politike.

Kot so izpostavili v sporočilu za javnost, so ekstremni vremenski dogodki letos vplivali na kmetijske pridelke in donose, kar je dodatno obremenilo številne kmetije, ki se že soočajo z likvidnostnimi težavami.

Cilj: Pomoč kmetom pri likvidnostnih težavah

Višji deleži predplačil, ki jih države članice lahko izplačajo kmetom že od sredine oktobra, naj bi izboljšali likvidnost kmetij. Kmetje bodo tako lahko prejeli do 70 % neposrednih plačil v obliki začasnih odločb, namesto dosedanjih 50 %. Razliko bodo prejeli kasneje, po izdaji končnih odločb.

Poleg tega je Evropska komisija omogočila povečanje predplačil na do 85 % za določene ukrepe, povezane z rejo živali in ukrepe iz Programa razvoja podeželja. Prej je bilo to omejeno na 75 %.

Slovenija letos ne načrtuje predplačil SKP

Slovenija je 9. septembra objavila, da bodo izplačila intervencij za leto 2024 izvedena postopno, od januarja do junija 2025. Agencija za kmetijske trge in razvoj podeželja pojasnjuje, da je ta odločitev povezana s spremembo davčne zakonodaje, ki začne veljati 1. januarja 2025. Nova ureditev naj bi kmetom omogočila višji neto prejemek, saj bodo prejeta sredstva obdavčena drugače.

V januarju 2025 naj bi kmetje prejeli plačila za območja z omejenimi možnostmi (OMD), januarja in februarja pa še začasne odločbe o neposrednih plačilih. Plačila za ukrepe, kot so kmetijsko-okoljske-podnebne intervencije (KOPOP), dobrobit živali (DŽ) in ekološko kmetovanje (EK), bodo sledila maja in junija 2025.

Različni pristopi k izplačilom predplačil – vprašanje konkurenčnosti

Različni pristopi držav članic pri izplačevanju predplačil lahko vplivajo na konkurenčnost kmetijstva. Evropska komisija je že razdelila sredstva iz kmetijske rezerve avstrijskim, češkim in poljskim kmetom, ki so utrpeli škodo zaradi spomladanskih vremenskih ekstremov. Nemški minister za kmetijstvo, Cem Özdemir, je opozoril, da takšen način obravnave kmetov, ki so utrpeli enake posledice, povzroča neenakosti.

Evropska komisija je na to odgovorila, da ni njena naloga proaktivno spremljati razmere v državah članicah in ponuditi pomoč iz kmetijske rezerve. Države morajo same zaprositi za pomoč, ko nastanejo izredne razmere.

Čeprav Slovenija ni načrtovala predplačil, bi se lahko odločila za hitrejše izplačilo sredstev in s tem razbremenila kmetije v likvidnostnih težavah.

vir: radio.ognjisce.si