Janez Janša med govorci na mednarodni konferenci v Parizu o prihodnosti Irana

Foto: X

V soboto, 11. januarja, je Pariz gostil pomembno mednarodno konferenco, osredotočeno na redefiniranje globalne politike do iranskega režima. Na dogodku, ki je združil številne ugledne svetovne voditelje, je s svojim govorom nastopil tudi nekdanji slovenski premier Janez Janša.

 

Ključne teme konference

Med govorniki so se razpravljale posledice politike pomiritve teheranskega režima in poudarila nujnost podpore iranskemu ljudstvu ter organiziranemu odporu kot temelju za oblikovanje trdne in učinkovite mednarodne strategije. Janša je v svojem govoru izpostavil pomen prehoda iz pasivne zavzetosti k odločni trdnosti.

Dogodek je otvorila Maryam Rajavi, novoizvoljena predsednica Nacionalnega sveta odpora Irana (NCRI). V svojem nagovoru je poudarila premik razmerja moči v regiji in oslabitev politike, ki temelji na izsiljevanju in diplomaciji iranskega režima. Rajavijeva je opozorila na neuspehe režima v Siriji, njegov neuspeh pri zadušitvi domačega odpora ter izrazila prepričanje, da je padec režima neizogiben.

Foto: X

Janševo sporočilo

Janez Janša je v svojem nagovoru kritiziral zgodovinske evropske strategije do Irana, pozval k sankcijam in razglasitvi Iranske revolucionarne garde (IRGC) za teroristično organizacijo. Poudaril je, da so spremembe v Iranu neizogibne in da je NCRI ključna organizacija pri doseganju demokratične prihodnosti. Janša je izrazil podporo desettočkovnemu načrtu NCRI za demokratičen Iran ter pozval k ustavitvi financiranja režima, zlasti prek nadzora nad izvoznimi prihodki.

»To ni zapletena naloga, ampak zgolj politična odločitev,« je poudaril. Ob koncu govora, kjer je izrazil podporo NCRI in njeni demokratični viziji, je požel bučen aplavz.

Na družbenem omrežju X je Janša delil vtise z dogodka: »Iskanje rešitev za krizna žarišča, konec trpljenja milijonov ljudi ter večja varnost za Evropo in njeno soseščino,« je zapisal ob fotografiji s konference, na kateri je izpostavil prisotnost številnih uglednih svetovnih osebnosti.

Foto: X

Ugledni govorniki

Poleg Janše so med govorci izstopali nekdanji svetovalec za nacionalno varnost ZDA, general James Jones, nekdanja britanska premierka Liz Truss, nekdanji predsednik britanskega parlamenta John Bercow, nekdanja ukrajinska premierka Julija Timošenko, general Tod Wolters, nekdanji poveljnik Nata, in general Keith Kellogg, nekdanji svetovalec za nacionalno varnost ZDA. Prisotni so bili tudi drugi vplivni podporniki NCRI, kot je nekdanji norveški minister Ola Elvestuen.

Premik v globalni politiki

Pariška konferenca je označila pomembno točko v mednarodnem diskurzu o prihodnosti Irana. Naraščajoči konsenz med svetovnimi voditelji o podpori NCRI in iranskemu ljudstvu nakazuje potencialen prelom v smeri demokratičnega in svobodnega Irana. Leta 2025 postajajo glasnejši pozivi k zavračanju politike pomiritve in priznavanju legitimnega odpora.

Vir: X

vir: nova24tv.si