Javnost šokirala glorifikacija nasilne ideologije poslanca Svobode

Poslanec Svobode Martin Premk. Vir: Zajem zaslona, RTV

Včerajšnja razprava poslanca Svobode v državnem zboru kaže, da del Slovenije več kot 30 let po razpadu Jugoslavije še vedno ni sposoben zavzeti evropskega odnosa do treh zločinskih totalitarnih ideologij – nacizma, fašizma in komunizma.

 

“Že v svoji predstavitvi zakona sem povedal, da si ti trije totalitarizmi niso enaki. Da nacizem in fašizem temeljita na zločinski, nasilni ideologiji. Za kaj pa se zavzema komunizem? Za enakopravno družbo, da ne bi bila lastnina kapitala nad proizvodnimi sredstvi, da bi bil mir in sožitje med narodi, za to se zavzema komunizem,” je povedal poslanec Martin Premk, sicer zgodovinar in član predsedstva Združenja za vrednote NOB.

Glorifikacija komunizma ni novost v slovenskem parlamentu, še manj v celotni družbi. Ideje in simboli komunizma še niso bili ustrezno lustrirani kot v nekaterih naprednejših družbah. Še več, zdi se, da z Golobovo vlado prihaja do žametne restavracije podobe komunizma. Obraz trenutne oblasti se je povsem jasno pokazal ob ukinitvi dneva spomina na žrtve komunizma, ukinitvi Muzeja slovenske osamosvojitve, udeležbi ministrice za kulturo na  obletnici ustanovitve Komunistične partije Slovenije in vnovični zavrnitvi predloga deklaracije o podpori Resolucije Evropskega parlamenta o evropski zavesti in totalitarizmu iz leta 2009, ki vzpostavlja ekvidistanco do vseh totalitarizmov.

 

Kje vse se Premk moti?
Premkova izjava, da sta nacizem in fašizem temeljila na zločinskih idejah, je seveda povsem pravilna, čeprav ne dovolj pravilna. Moti se v tem, ko iz nabora zločinskih ideologij izvzema komunizem. Tudi ta je zločinski v “mislih in dejanju”. Za začetek, komunizem se ne zavzema za “enakopravno” družbo, kot je v svojem govoru navedel poslanec, temveč za diktaturo proletariata. Družbena ureditev, v kateri ima ena družbena skupina diktat nad drugimi, ni enakopravna družba.

Poslanec se moti tudi, ko kot pozitivno stran komunizma navaja, da se bori proti lastništvu “kapitala” nad proizvodnimi sredstvi. Nastanek kapitala, ki ga je v Sloveniji (mimogrede) bore malo, je neposredno povezan z ustavno zagotovljeno pravico do zasebne lastnine in svobodne gospodarske pobude. Poseganje v te pravice je pravzaprav temelj komunizma, ta pa je posledično že v idejni fazi zločinski, tako kot so bile zločinske praktične implementacije komunistične brezrazredne družbe, ki so bile ustvarjene z nacionalizacijo  (krajo), redistribucijo zasebne lastnine in morjenjem nasprotnikov komunizma.

Proces ustvarjaja brezrazredne družbe je bil izrazito krvav. Avtorji prelomne “Črne knjige komunizma” navajajo, da so komunistične vlade umorile več kot 94 milijonov ljudi. Po nekaterih drugih ocenah pa je po svetu umrlo kar 110 milijonov ljudi.

Iz komunističnega zločina se je rojeval ironično poimenovani “Novi razred”, avantgarda delavskega razreda, ki je že z lastnim obstojem zanikala idejo brezrazredne družbe.

A tudi praktične implementacije novega gospodarskega sistema so se izkazale za slabe. Socialistična “planska” gospodarstva so izgubila v tekmi s tržnimi gospodarskimi sistemi, ker so narobe razumela antropologijo človeka. V tem kontekstu komunizem ni bil zločinski, temveč “zgolj” porazen.

Ž.K.

vir: nova24tv.si