Vodja svetovalne skupine v okviru ministrstva za zdravje Bojana Beović je na današnji novinarski konferenci ocenila, da je epidemija novega koronavirusa pod nadzorom. Ker projekcije kažejo na upad števila okuženih, se lahko postopoma začne odpirati javno življenje.
A virus ne bo kar izginil, zato bodo tudi v prihodnje obstajale možnosti izbruhov.
Objavljamo nekaj poudarkov iz pojasnil infektologije prof. dr. Bojane Beović:
– Če bi epidemija v Sloveniji potekala kot je v Lombardiji, bi imeli na intenzivnih oddelkih 153 bolnikov (imamo jih 31), na bolnišničnih oddelkih pa 1253 obolelih (imamo jih 302).
– Prva rdeča črta na uvodnem grafu kaže smer gibanja, če bi nadaljevali v stilu, da je covid-19 samo gripa in ne bi uvedli ukrepov: zaprtje šol, trgovskih centrov …
– Učinki teh ukrepov so se pokazali po 26. marcu.
– Krivulja se je sedaj obrnila navzdol in zato se lahko pogovarjamo o postopnem popuščanju ukrepov in postopni normalizaciji življenja.
– Za dodatno zmanjšanje širjenja virusa, je bil sprejet ukrep o prepovedi gibanja. Da je bil to pameten ukrep, se pokaže z upadom obolelih 12. aprila.
– Ne gre za epidemijo, ki se zaključi in popolnoma izzveni. Prehajamo v stanje, ko bo epidemija še tlela in bomo še imeli posamezne izbruhe. Zato je kljub sproščanju ukrepov potrebno preprečiti tesne stike med ljudmi, ki omogočajo, da se kapljična okužba prenaša.
Več projekcij tudi kaže, da se z enega bolnika prenese novi koronavirus na manj kot eno osebo. To pomeni, da je prišlo do t. i. negativne povratne zanke in da število okuženih upada.
Velik del epidemije je sicer v domovih za starejše, saj so starostniki zelo dovzetni za bolezen. Tam se bolezen hitro širi, ker so stiki med stanovalci in zaposlenimi večji kot sicer. A tudi v teh domovih so znaki umirjanja širjenja okužb.
Vendar pa ne gre za epidemijo, ki se bo zaključila in popolnoma izzvenela, kot je bilo denimo pred leti pri epidemiji Sarsa. Tako je Slovenija v fazi prehoda iz velikega epidemičnega vala, ki je bil sicer pri nas sorazmerno majhen, v fazo, ko bo “epidemija še tlela” in bodo možni izbruhi. A teh bo manj, ker bo tudi manj aktivno okuženih. Vseeno pa jih bo treba zamejiti, zaradi česar bodo imeli v prihodnjih mesecih veliko dela terenski epidemiologi.
M. P.