Afera, ki jo je z nesmiselnim in zelo verjetno koruptivnim nakupom 13 tisoč računalnikov zakuhala ministrica za digitalno preobrazbo, je dobila novo poglavje. Komisija za preprečevanje korupcije je ugotovila sume kršitev pri domala vsakem koraku javnega naročila. Kljub temu ni ugotovila kršitve zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, temveč “le” sum kršitve zakona o javnem naročanju. Zadeva bo sedaj romala v roke Državne revizijske komisije.
Spomnimo, ministrica Emilija Stojmenova Duh je bila izrazito kritična do svojega predhodnika Marka Borisa Andrijaniča. Nato je tik pred imenovanjem za ministrico prestopila iz vrst Socialnih demokratov h Gibanju Svoboda. Poleg zamenjave političnega “dresa” pa si bomo njeno ministrovanje zapomnili po izrazito spornem nakupu velikega števila zastarelih in nepotrebnih računalnikov, ki si jih skorajda nihče v Sloveniji ni želel, še manj pa potreboval. To kaže tudi mizerno zanimanje zanje.
So si pa nakupa očitno želeli sama ministrica in ponudniki računalnikov. Kot boste prebrali v nadaljevanju, je skoraj celoten razpis obremenjen s sumom korupcijskih tveganj. KPK je zaznala korupcijska tveganja tako pri izvedbi javnega naročila za nakup 10 tisoč računalnikov kot tudi pri aneksu za še dodatnih 3 tisoč računalnikov. Sum kršitve zakona o javnem naročanju je zaznala pri sklepanju aneksa.
KPK ministrstvu očita, da ni prijavilo vseh oseb, ki so sodelovale pri javnem naročilu in so dolžne poročati o premoženjskem stanju, kot tudi, da vsi sodelujoči, ki so oddali prijave, niso oddali prijave premoženjskega stanja. KPK bo sume teh kršitev preverila v ločenem postopku, poroča STA.
Sum korupcije na vsakem koraku
Po prepričanju KPK je bilo javno naročilo izpeljano brez jasnih ciljev, meril in kriterijev. Načela javnega naročanja niso bila ustrezno upoštevana, predvsem načelo zagotavljanja konkurence med ponudniki in načelo sorazmernosti.
Kot pišejo, ministrstvo pri pripravi različnih vsebinskih sklopov ni upoštevalo dejanskih potreb, ni zagotovilo ustreznih varovalk glede garancije računalnikov, ponudbe pa so oddali le tisti ponudniki, pri katerih je ministrstvo opravilo analizo trga. Ugotovljen je bil tudi sum usklajenega nastopa ponudnikov v postopku javnega naročila. Vsak izmed štirih ponudnikov je bil namreč najugodnejši v enem od vsebinskih sklopov.
KPK je ministrstvu priporočilo serijo “izboljšav”, ki se nanašajo na pripravo jasnih kriterijev za izposojo računalniške opreme ter pripravo pravil za ustrezno načrtovanje nabave in razpisne dokumentacije. Priporočalo ji je tudi, da se z ustreznimi usposabljanji zagotovi profesionalizacijo zaposlenih, ki opravljajo javna naročila, in opravi notranjo revizijo tega javnega naročila.
Ž. K.
vir: nova24tv.si