Ni šala – Golob pred celim svetom napovedal “super napreden digitalni ekosistem”

Predsednik vlade Robert Golob v OZN. (Foto: STA)

Žrtve lanskoletnih poplav so lahko “pomirjene”. Čeprav vlada še ni zgradila niti ene obljubljene nadomestne hiše, čeprav je potrebnega še veliko dela, preden bo sanirana vsa potrebna infrastruktura, je včeraj predsednik vlade v Združenih narodih razkril, da Slovenija razvija napreden visokotehnološki sistem, ki bo v prihodnje napovedoval poplave in pot poplavne vode. 

 

“Po lanskih uničujočih poplavah v Sloveniji gradimo super napreden digitalni ekosistem, ki bo povezal podatke satelitskega opazovanja, zmogljive računalnike in umetno inteligenco z namenom napovedovanja, kako in kdaj se bo pojavila voda. Tako bomo lahko napovedali, kje na svetu se nahaja voda,” je na 79. zasedanju Združenih narodov povedal Robert Golob.

Njegovo presenetljivo razkritje, da tudi Slovenija gradi sistem za napovedovanje poplav, spominja na lanskoletno podelitev nagrad GZS, kjer je predsednik vlade napovedal zagon slovenske vesoljske agencije. O domačem sistemu za napovedovanje poplav doslej v javnosti ni bilo veliko govora. Nekdanji minister mag. Andrej Vizjak je leta 2020 (skupaj z veleposlanikom Črne gore) podpisal memorandum o soglasju o vzpostavitvi sistema za napovedovanje poplav in opozarjanje v Savskem bazenu. Znana je tudi Googlova platforma za napovedovanje poplav Flood hub, ki je od lanskega leta naprej na voljo tudi za Slovenijo.

Dr. Žiga Turk se je ob premierjevi napovedi vprašal: “Bomo namesto obnove po poplavah dobili spletno stran?”

Zastala obnova po poplavah
Po drugi strani je obnova po poplavah skoraj povsem zastala. Predsednik vlade je kmalu po poplavah obljubil na stotine hiš, a se je zgradila le ena in h gradnji te hiše vlada ni prispevala ničesar. Predsednik vlade se je kljub temu pojavil na odprtju hiše. Zastalo je tudi pridobivanje evropskih sredstev, ki jih je eno leto nazaj obljubila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, ker je Slovenija pripravila neustrezno poročilo, ki je “napihnilo” škodo, v dokumentacijo pa vključila tudi projekte, ki s sanacijo poplav niso imeli nobene veze, kar je prostodušno priznala tudi ministrica Alenka Bratušek. Številni projekti, ki bi omogočali, da na prizadetih območjih ponovno v polni meri zaživi življenje, prav tako niso končani.

Ž. K.

vir: nova24tv.si