Predstavniki Generalne policijske uprave in Policijske uprave Maribor so na današnji novinarski konferenci predstavili dosedanje ugotovitve kriminalistične preiskave sumov kaznivih dejanj s področja gospodarske kriminalitete in korupcije v povezavi z zdravstvom.
Beno Meglič, vodja Sektorja kriminalistične policije PU Maribor, je podrobneje opisal potek preiskave. Več kot 100 kriminalistov s policijskih uprav Ljubljana, Celje, Novo mesto, Murska Sobota, Kranj in Nova Gorica je izvajalo več zaključnih aktivnosti.
Na podlagi 93 odredb preiskovalnega sodnika so skupno izvedli 142 preiskav stanovanj, poslovnih prostorov in vozil. Aktivnosti so izvajali na več kot 200 različnih naslovih po Sloveniji.
V hišnih preiskavah so opravili več kot 100 zasegov različne poslovne in druge dokumentacije, elektronskih naprav in drugih predmetov, opravili so še 150 razgovorov.
Na podlagi ugotovitev je bila podana tudi prva kazenska ovadba, z aktivnostmi tudi nadaljujejo.
Poročali smo že, da gre po podatkih portala Siol.net za Rajka Brgleza iz Zdravstvenega doma Lenart in zasebnega zdravnika Izudina Kanlića s Ptuja. (Znani imeni pridržanih zdravnikov)
Včeraj zvečer so oba osumljenca s kazensko ovadbo privedli k preiskovalni sodnici Okrožnega sodišča v Mariboru, ki je zanju odredila sodno pridržanje. V sostorilstvu sta osumljena zlorabe uradnega položaja ali pravic. Enemu očitajo jemanje podkupnine, 9 osumljenim pa dajanje podkupnine.
Predkazenski postopek še poteka zoper 69 oseb, vsi pa so osumljeni storitve kaznivega dejanja dajanja podkupnine. Predkazenski postopek usmerja Okrožno državno tožilstvo v Mariboru.
Ugotovili so, da sta osumljena zdravnika zlorabila svoj uradni položaj s tem, ko sta s kršitvijo različnih predpisov s področja medicine dela, prometa in športa skupaj oziroma v sostorilstvu neupravičeno izdajala zdravniška spričevala. Gre za spričevala, ki jih morajo podjetja in druge organizacije pridobiti za svoje zaposlene ali člane organizacij za dokazovanje zdravstvene sposobnosti za opravljanje določenega dela ali dejavnosti (npr. športne dejavnosti).
Pri tem izpostavljajo, da je prvoosumljeni zdravnik, ki ima licenco za izvajanje preventivnih zdravstvenih pregledov s področja medicine dela, prometa in športa, svojo dejavnost v celoti prepustil drugoosumljenemu zdravniku, sicer zdravniku splošne medicine, ki ni specialist medicine dela, prometa in športa, čeprav je vedel, da drugoosumljeni za opravljanje te dejavnosti nima licence zdravniške zbornice in da preventivnih pregledov s področja medicine dela, prometa in športa ne sme opravljati.
Osumljena zdravnika sta kazniva dejanja izvrševala od leta 2011 na način, da se je eden od storilcev vnaprej dogovoril z zastopniki delodajalcev in športnih društev, da so mu dostavili podatke o zaposlenih delavcih oz. športnikih, ki jih potrebuje za izdajo zdravniškega spričevala.
V nadaljevanju je nato proti plačilu izdal zdravniška spričevala s področja medicine dela, prometa in športa, ne da bi preventivne zdravstvene preglede delavcev oz. športnikov tudi dejansko opravil.
Izključni motiv pri obeh zdravnikih je bil koristoljubje, zaradi katerega sta zdravnika povsem zanemarila svoje poklicno poslanstvo varovanja zdravja ljudi. Potrjevala sta zdravstveno sposobnost oseb, ne da bi jih ustrezno pregledala. Denar, ki sta ga na ta način pridobila, sta si medsebojno razdelila.
Ugotovili so, da je bilo na tak način od leta 2011 izdanih nekaj manj kot 14.000 zdravniških spričeval za več kot 400 podjetij oz. organizacij.
Predkazenski postopek poteka tudi zoper zastopnike oz. odgovorne osebe podjetij in drugih organizacij, ki so na tak način pridobili zdravniška spričevala in za to tudi plačali osumljenima zdravnikoma.
Nadalje je eden od osumljenih zdravnikov več osebam, proti plačilu denarne nagrade, neupravičeno izdajal zdravniška potrdila o prebolevnosti virusa SARS-Cov-2, čeprav je vedel, da te bolezni osebe niso prebolele.
Prav tako je osumljeni zdravnik v zvezi s covidom-19 proti plačilu neupravičeno izdajal potrdila o opravljenih hitrih testih (t. i. testih HAG) in testih PCR.
V zvezi s covidom-19 je bilo skupno izdanih 90 različnih potrdil.
Osumljena zdravnika sta z navedenimi kaznivimi dejanji pridobila najmanj 1,2 milijona evrov protipravne premoženjske koristi.
Cene potrdil
- Za eno izdano zdravniško spričevalo za področje športne dejavnosti sta osumljena zdravnika prejela od 10 do 15 evrov,
- za zdravniško spričevalo v zvezi z zaposlitvijo v podjetjih od 50 do 65 evrov,
- za izdana potrdila v zvezi s covidom-19 pa je en osumljeni zdravnik za eno potrdilo zahteval od 30 do 40 evrov.
Predkazenski postopek še ni zaključen, saj so policisti v hišnih preiskavah in drugih aktivnostih v zadnjih dneh zasegli veliko poslovne dokumentacije, elektronskih naprav in zbrali dodatna obvestila, ki jih je treba za utemeljitev suma še analizirati in preučiti.
Osumljenim grozi zaporna kazen od enega do osmih let in denarna kazen, za kaznivo dejanje dajanja podkupnine pa je predpisana zaporna kazen od enega do šestih let in denarna kazen.
Policija v zadnjem obdobju hkrati zaznava še druge oblike zlorab na področju cepljenja proti nalezljivim boleznim, največkrat gre za različne oblike ponarejanja in uporabe ponarejenih listin – dokazil o prebolevnosti, testiranju in cepljenju. Temu področju bodo v prihodnje namenili še več pozornosti.
S. B.