Poslanska skupina SDS je v petek v parlamentarni postopek vložila predlog zakona o spremembah Zakona o RTV Slovenija, s katerim želijo odpraviti obvezno dajatev prispevka RTVS in omogočiti fizičnim ter pravnim osebam, da se same odločijo ali bodo ter v kakšni višini bodo plačevali RTV prispevek glede na to, koliko so zadovoljni s programi RTV Slovenija.
Posredno je cilj zakona tudi razbremenitev fizičnih oseb, pravnih oseb in samostojnih podjetnikov plačila dela sedaj veljavnega obveznega mesečnega prispevka za RTV Slovenija.
V SDS predlagajo naslednje spremembe:
– mesečni prispevek za dosedanje zavezance, tako fizične osebe, pravne osebe in samostojne podjetnike je prostovoljen;
– črtajo se določbe o evidenci osebnih podatkov zavezancev za plačilo prispevka RTVS, saj niso več potrebne za izterjavo obveznega prispevka;
– prenehajo se uporabljati določbe Zakona o davčnem postopku, ki se sedaj uporabljajo za obračun obveznega prispevka RTVS;
– določi se, da javni zavod RTV Slovenija v statutu in internih aktih uredi način in postopek za plačilo prostovoljnega prispevka.
V poslanski skupini SDS še ugotavljajo, da sedaj veljavni zakon ne določa nobene varovalke za gledalce in poslušalce RTV Slovenija, v primeru, da na eni strani RTV Slovenija ne zagotavlja svojega z zakonom določenega poslanstva, ter da na drugi strani za delovanje javne službe porabi bistveno več denarja kot javne radiotelevizije v drugih evropskih državah.
Razlog za sprejem zakona je torej v tem, da bodo uporabnice in uporabniki storitev RTV Slovenija sami presodili v kolikšni meri in ali sploh RTV Slovenija zagotavlja kvalitetne programe in zasleduje svoje poslanstvo, ki je določeno v zakonu. Tako bodo lahko po svoji izbiri za financiranje javne službe namenili enak mesečni prispevek ali pa dvakrat višji prispevek, na podlagi prostovoljne odločitve.
V strankah Gibanje Svoboda, SD in Levica predlogu sprememb nasprotujejo.
Več o predlogu SDS lahko preberete na povezavi: SDS
M. P.