Veto državnih svetnikov na novelo zakona o parlamentarni preiskavi: tudi zato se poslanci niso vmes vrnili s počitnic

Državni zbor. (foto: Polona Avanzo)

Po vetu državnega sveta, ki je Urški Klakočar Zupančič in vladni koaliciji ustavil spremembo zakona o parlamentarni preiskavi, se koalicijski poslanci niso takoj vrnili iz dopustov, da bi na izredni seji parlamenta le uzakonili za Roberta Goloba, ki je trenutno tudi obrambni minister, pomembno spremembo ureditve, ki so jim jo ustavili državni svetniki.

 

V preteklosti so bila v podobnih primerih vetov tudi že vračanja poslancev iz počitnic na morju, da bi zagotovili sklepčnost in dovolj glasov za odpravo veta. V koaliciji so, tako se zdi, ocenili, da tako drastični ukrepi kot je vračanje iz počitnic niso nujni pri zakonu, ki ga je Klakočar Zupančičeva predlagala aprila in so ga potrjevali po skrajšanem postopku, da bi zagotovili dodatno obrambo Goloba pred parlamentarno preiskavo, ki jo je zahteval državni svet, ki je zahteval preverjanje, zakaj je Golob nakazoval denar iz GEN-I podjetju takrat novinarke Siol.net Vesne Vuković, zakaj je nakazoval denar veleposlaniku na Hrvaškem na podjetje na Kosovu Martinu Berishaju in kako je ob vodenju velikega državnega trgovca z elektriko Golob naredil še lastno podjetje za proizvodnjo elektrike Star Solar. Premier Golob trenutno vodi tudi obrambno ministrstvo, ker je bil Marjan Šarec izvoljen za evropskega poslanca, naslednika pa še ni predlagal državnemu zboru.

Robert Golob na obisku na ministrstvu za obrambo, ki ga vodi, na posnetku z Damirjem Črnčecem. Foto Nebojša Tejić / STA

Za vrnitev iz počitnic za odpravo veta se vladni poslanci najverjetneje niso odločili, ker zelo verjetno ne bi bilo učinka, saj bi opozicija sprožila še pobudo za zbiranje podpisov za referendum, ki se pa med počitnicami ne smejo zbirati in bi zakon, tudi če bi koalicija veto odpravila, čakal na jesen.

Niso pa čisto na počitnicah v opozicijski NSi, ki je za danes sklicala tiskovno konferenco o vložitvi popravkov kar petih zakonov, s katerimi poskušajo preprečiti nasilje v šolah in zlorabe socialnih pomoči. V proceduro bodo vložili, so napovedali, spremembe zakonov o osnovni šoli, o starševskem varstvu in družinskih prejemkih, o socialno varstvenih prejemkih, o urejanju trga dela in o voznikih. Kaj predlagajo bo predstavil vodja poslanske skupine Janez Cigler Kralj.

Vodje poslanskih skupin Borut Sajovic (Svoboda), Janez Cigler Kralj (NSi), Jani Prednik (SD), Tomaž Lisec (SDS) in Matej Tašner Vatovec (Levica). Foto: DZ / Matija Sušnik

Tudi te novosti pa bodo, ker so poslanci na počitnicah, čakale na hladnejše čase, ko se septembra vrnejo v poslanske klopi, ko bo pred poslanci tudi skupna zahteva poslancev SDS in NSi za še dodatno preiskavo Goloba in to tudi ozadja nagrad, ki jih je v GEN prejemal s svojo upravo, ki so daleč presegale omejitve, ki veljajo za direktorje državnih podjetij. Golob je v petih letih dobil bruto okoli milijon evrov preveč na svoj račun.

Državna volilna komisija pa je včeraj odločila, da bosta namesto Branka Grimsa in Mateja Tonina, ki sta bila izvoljena na junijskih volitvah poslancev v Evropski parlament, funkcijo poslancev za preostanek mandatne dobe državnega zbora opravljala Andrej Poglajen in Franc Francisco Estanislao Medic. Funkciji bosta prevzela, ko to potrdi državni zbor na prvi seji.

Peter Jančič (Spletni časopis)

vir: demokracija.si