Za projekt Vizija Pohorje 2030 – Izboljšanje stanja traviščnih, vodnih in manjšinskih gozdnih habitatov ter zagotavljanje mirnih con na Pohorju (Pohorka) je sprejeta odločitev o finančni podpori iz sredstev evropske kohezijske politike.
Vrednost projekta Pohorka (obdobje izvajanja od 1. 9. 2019 do 30. 6. 2023) je 2,18 milijona evrov. Od tega bo 80 odstotkov sredstev prispeval Evropski sklad za regionalni razvoj, 20 odstotkov pa država.
Z vidika ohranjanja narave predstavlja Pohorje posebnost – prisotna so značilna šotna barja in specifična travišča, delež gozdov je visok (75 %). Večina območja leži znotraj evropskega ekološkega omrežja Natura 2000. Nanj je vezanih 23 kvalifikacijskih vrst in 10 habitatnih tipov.
Cilj projekta Pohorka je izboljšanje stanja naravovarstveno visoko vrednih območij ter iskati naravi prijazne rešitve za trajnostni razvoj Pohorja in usmerjanje prostočasnih aktivnosti v naravi.
Z varstvenimi ukrepi na terenu bo zagotovljeno ustrezno upravljanje s 6 habitatnimi tipi ter izboljšano ohranitveno stanje habitata za 5 živalskih vrst. Oblikoval se bo model trajnostnega upravljanja z območjem s sodelovanjem različnih deležnikov (lokalne skupnosti, organizacije, društva, posamezniki in drugi), ki bo umeščen v sektorske načrte. Z ozaveščanjem in povezovanjem lokalnega prebivalstva in obiskovalcev ter nadgradnjo interpretacijske infrastrukture se bo blažil pritisk stihijskega turizma in rekreacije.
Temeljni cilj je izboljšanje stanja naravovarstveno visoko vrednih območij ter iskati rešitve za trajnostni razvoj Pohorja in usmerjanje prostočasnih aktivnosti v naravi.
Vodilni partner projekta je Regionalna razvojna agencija Koroška, regionalna razvojna agencija za Koroško, d. o. o., projektni partnerji so ZRSVN, ZGS, Občina Zreče, Občina Mislinja in Razvojno informacijski center Slovenska Bistrica.
Vir: tukaj
Več o projektu je dostopno: tukaj
M. P.