Vlada na oddihu, Slovenija znova pod vodo in plazovi

Vir: Neurje.si

Območja, ki so jih pred enim letom prizadele katastrofične poplave, so zadnja neurja znova prizadela. Hudo je bil prizadet severni del Slovenije, na udaru je bila znova Črna na Koroškem, kjer so bile kleti pod vodo, težave pa so spet povzročali tudi plazovi. Po poročanju lokalnega radia je plaz zasul domačina, ki je na srečo preživel. Rešili so ga gasilci, ki so ga nato prepeljali v bolnišnico. Predsednik vlade medtem uživa v tujini. 

 

Popoplavna resničnost je povsem drugačna kot ta, ki jo prikazujejo mediji in vlada. Po eni strani nekritično poročajo o premierjevi prisotnosti na odprtju “hiše novega začetka”, h kateremu vlada ni prispevala, po drugi strani pa ne poročajo o poraznem stanju popoplavne obnove.

V Črni na Koroškem so škodo zabeležili na podobnih mestih kot po lanskoletnih poplavah. Plaz je zasul stanovanjske objekte, med drugim tudi novo kegljišče, ki je bilo tik pred odprtjem, poroča STA.

“Obseg škode, s katero se v zadnjem obdobju zaradi neurij soočajo prebivalci Koroške, je pravzaprav neverjeten. Ne mineva niti leto dni od najhujše ujme v Sloveniji, pa se znova pojavljalo podobni prizori na istih lokacijah,” so zapisali na strani Neurje.si.

Kot so zapisali, je bilo najhuje znova na Koroškem, kjer težave povzročajo meteorne vode in plazovi, “neurja pa so škodo povzročila tudi v Zasavju, na Gorenjskem, Štajerskem ter Dolenjskem. Tudi tokrat je zasulo pot in strugo pod slapom Rinka”. Zraven so priložili tudi fotografije krute resničnosti.

Vir: Neurje.si
Vir: Neurje.si
Vir: Neurje.si

Škoda tudi drugod po Sloveniji
Kleti in dvorišča je zalivalo tudi na območju občin Slovenj Gradec in Mislinja. Zaradi podrtega drevesa se je zaustavil promet na glavni cesti Slovenj Gradec–Mislinja. Neurje je že prejšnji teden razdejalo Logarsko dolino. Zadnje neurje je zasulo strugo in pot pod slapom Rinka. GRS je moral rešiti 17 planincev, sicer nihče od njih ni bil poškodovan. O močnem vetru, ki je podiral drevesa, so poročali tudi iz Črnomlja, zaradi česar je bil oviran promet. Strehe je odkrivalo v naseljih Tribuče, Perudina in Vukovci. Kleti je poplavljalo v Celju, neurje je podiralo drevesa, ki so ovirale promet. Plaz ogroža hišo na območju Žalca.  Posredovanja so bila potrebna tudi na območju Maribora, Slovenskih goric, občin Pesnica, Oplotnica, Slovenska Bistrica in Šentilj, in sicer zaradi poplavljenih objektov, zamakanja streh in podrtih dreves, poroča STA. Podrta drevesa so odstranjevali tudi v Trbovljah in Zagorju z okolico, manjša posredovanja so bila potrebna tudi na Goriškem. V Tržiču je plaz zasul planinsko pot.

Vlada ni naredila dovolj
V oči bode predvsem izjava Romane Lesjak, županje Črne na Koroškem, ki trdi, da so bila v veliki meri prizadeta območja, ki so jih prizadele že lanskoletne poplave. Vlada očitno ni naredila skoraj ničesar oz. premalo, da bi bodisi uredila vodotoke bodisi na drugačen način zavarovala potencialno ogrožena območja. Brez obljubljenih hiš (predsednik vlade jih je obljubil 100) so še vedno tiste žrtve poplav, ki so izgubile svoje domove. Žrtve prav tako še vedno čakajo na obljubljeno odškodnino. Te še vedno niso izplačali. Kljub temu so si v vladi zadnji dve leti izredno prizadevali za izplačila nevladnim organizacijam, ki jim na državna finančna sredstva ni bilo treba čakati. 

 

Ž. K.

vir: nova24tv.si