Vlada razočarala poplavljence

Kranjski župan Matjaž Rakovec, ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek in župan Sencurja Ciril Kozjek. Foto: MO Kranj

Pred letom dni smo bili v Sloveniji priča katastrofalnim poplavam, ki so povzročile veliko škodo na javnih površinah in v zasebnih prebivališčih. 4. avgusta lanskega leta je bilo poplavljenih kar dva tisoč metrov cestnih površin samo v Savinjski dolini in na Koroškem, nekaj manj pa tudi na Gorenjskem in Štajerskem, kar pomeni tretjino vseh cestnih površin. Ob sanacijah cest so vodilni zelo ponosni na svoje delo, medtem ko občani pravijo, da že leto dni živijo v nemogočih razmerah. Alenka Bratušek jim sporoča: “Mislim, da se hitreje delati ne da.” Robert Golob naj ne bi imel čarobne palice.

 

Na katastrofalni dan je bilo 92 poponih cestnih zapor, 98 je bilo delnih, skoraj 500 km je bilo popolnoma neprevoznih, je dejala ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek. Dodala je, da so v prvi intervenciji porabili 75 milijonov evrov, celotna sanacija cestnega omrežja pa je od države terjala kar 508 milijonov evrov.

Z ministrstva so se pohvalili, da so v Strugah, kjer je voda odnesla celo cesto, poskrbeli za 15 metrov visok in kilometer dolg nadvoz. Kljub temu ostaja vprašanje, kaj se pravzaprav dogaja z obljubljeno sanacijo hiš, ki so bile med poplavami katastrofalno uničene, prebivalci pa so ostali brez vsega. “Res sem vesela, da nam je v nemogočih rokih v lanskem letu prav v Strugah uspelo zagotoviti prevoznost do prvega šolskega dne in tudi v Lučah se je lani prvega septembra začelo šolsko leto, kar se je zdelo nemogoče,” je povedala ministrica.

Poplave so med drugim porušile kar štiri obsežnejše mostove, enega izmed njih v Zgornjih Stranjah, kjer ga trenutno nadomešča začasna različica. “Vidite, da teče tudi že gradnja novega mostu, ki bi po ocenah moral biti končan konec maja 2025, vrednost pogodbe je v vrednosti 4,8 milijona evrov,” je izpostavila ministrica.

Eno izmed hujših katastrof je utrpela kamniška občina, kjer so se morali s poplavami soočiti v vseh štirih dolinah. Sprožilo se je več kot 200 plazov. Župan Matej Slapar je v navezavi na to dejal, da take nesreče ne pomnijo niti starejši občani. Izpostavil je: “Gre za šest kilometrov struge samo Kamniške Bistrice v kamniški občini, gre za vse te hudournike, ki so na vsem tem obrežju Kamniško-Savinjskih Alp, in tukaj bomo morali biti tudi v prihodnje zelo proaktivni, da zagotovimo varnost našim občanom, ki živijo na teh območjih, in tega dela bo še kar nekaj.”

“Ne da se hitreje delati”
Četudi so vsi odgovorni ponosni na svoje delo, pa občani pravijo, da se dela ne premikajo dovolj hitro in da leto dni živijo v nemogočih razmerah. Bratuškova za te ljudi kljub temu nima posluha. “Mislim, da se hitreje delati ne da. Zdaj govorim o infrastrukturi, drugih stvari se ne bom dotikala. Zavedati pa se je treba, da če želimo izvesti strokovno, tako kot je treba, je treba počakati na odločitve strokovnjakov,” je odgovorila na očitke.

Lani poplavljene Loče v brežiški občini (Foto: FB)

Zaskrbljujoč je tudi odnos vlade, ki deluje po principu “napad je najboljša obramba”. Po letu dni ni uspela poskrbeti niti za obnovo ene same hiše, čeprav je bilo obljub precej. Sedaj predsednik vlade Robert Golob svojo napako projicira na prebivalce, saj “nima čarobne palice”.

A. G.

vir: nova24tv.si