Von der Leynova hoče še žensko kandidatko za komisarja, Goloba feministična politika ne zanima

Foto: STA

Vlada bo s postopkom imenovanja komisarskega kandidata nadaljevala po prejemu pisma predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen, predvidoma ta teden. Kljub njenim besedam, da bo članice pozvala k posredovanju imen kandidata in kandidatke, pa Slovenija, kot kaže, vsaj za zdaj namerava ostati le pri enem kandidatu, in sicer Tomažu Veselu. Spomnimo, da se je vlada zavezala k feministični zunanji politiki.

 

Vlada Roberta Goloba je sicer že konec junija začela obravnavo predloga kandidature nekdanjega predsednika računskega sodišča in popoldanskega zaslužkarja na Uefi Tomaža Vesela, ki so ga kot bodočega kandidata v največji vladni stranki Gibanje Svoboda predstavili že na aprilskem strankarskem dogodku pred evropskimi volitvami.

Vlada je junija opravila razpravo ter napovedala, da bodo postopek nadaljevali, ko bodo od pristojnih institucij EU prejeli poziv za posredovanje imena komisarskega kandidata.

Golob ni za spolno uravnoteženje
Slednje je pričakovati v tem tednu. Evropski parlament je namreč minuli teden von der Leyen podelil vnovični petletni mandat na čelu Evropske komisije. Med prvimi nalogami jo čaka oblikovanje komisarske ekipe, pri čemer si bo prizadevala za oblikovanje spolno uravnotežene Evropske komisije in bo tako članice pozvala, naj ji posredujejo imeni kandidata in kandidatke, je povedala po izvolitvi.

Slovenska vlada po napovedih za zdaj ostaja pri dosedanjem kandidatu Veselu, ki ga mora sicer uradno še potrditi.

O tem, kako bodo postopali v primeru, če bo von der Leyen vztrajala pri predlaganju tudi kandidatke, pa v kabinetu predsednika vlade odgovarjajo le, da bodo najprej počakali na poziv za predlaganje komisarskega kandidata.

V premierjevih krogih je sicer prav tako slišati, da Slovenija tudi pred petimi leti ni sledila želji von der Leyen, da ji države članice posredujejo imeni kandidata in kandidatke. Slovenija je tako v Bruselj poslala le predlog za kandidaturo Janeza Lenarčiča, tedanji premier Marjan Šarec pa je ob tem ocenil, da večina držav ne bo sledila želji von der Leyen, saj da bi bil v tem primeru eden od kandidatov praktično izgubljen. O tem, da Slovenija po vsej verjetnosti ne bo mogla zadostiti njeni želji, je takrat govoril tudi s predsednico Evropske komisije.

Pred dokončno potrditvijo mora sicer vlada skladno z veljavno slovensko zakonodajo ime kandidata poslati še v DZ, kjer kandidata čaka predstavitev pred delovnim telesom, pristojnim za evropske zadeve, ki o njem glasuje in poda mnenje z obrazložitvijo. A mnenje za vlado ni zavezujoče.

 

C. Š.

vir: nova24tv.si