Srečanje so popestrili kulturni program, sejem tehnične opreme in bogata kulinarična ponudba.
Mag. Karmen Furman je ob tem izrazila veselje nad odločitvijo organizatorjev, da so svoje tretje srečanje pripravili ravno v Slovenski Bistrici, od koder tudi sama prihaja. Poudarila je, da je na tem območju prevozništvo pomembna gospodarska panoga, od katere živi kar nekaj družin. Izpostavila je podjetje gostitelja srečanja Danijela Fijavža, ki že več kot 40 let deluje v mednarodnem transportu in ima več kot sto zaposlenih. Sicer imamo v Sloveniji okrog 8000 transportnih podjetij, ki zaposlujejo več kot 35 tisoč ljudi.
“Kako pomembna je ta panoga za razvoj in obstoj slovenskega gospodarstva, se kaže ob udeležbi na tem srečanju. Tega bi se morali zavedati predvsem tisti, ki določajo pogoje poslovanja slovenskim prevoznikom, da bi se pričele reševati težave, na katere že dalj časa opozarjajo prevozniki: slamnata podjetja, ki predstavljajo nelojalno konkurenco, dolge čakalne vrste na mejnih prehodih, tudi razna birokracija, ki onemogoča njihovo vsakodnevno poslovanje,” je poudarila poslanka in pozvala vladajoče, da prisluhnejo naštetim problemom ter sprejmejo ukrepe, ki bodo omenjene težave rešili.
Tudi Boris Doblekar je bil navdušen nad tem, kako veliko imajo za pokazati te družine, ki se trudijo, da opravljajo dejavnost transporta blaga in prevoza ljudi. To je označil za nekaj bistvenega tako za našo državo kot za celoten svet. “Slovenski demokratski stranki se zavedamo, da imajo prevozniki mnogo težav in vemo, da jim država premalo prisluhne, vemo, da poudarjajo težave okrog nelojalne konkurence, da je gorivo močno predrago in ga točijo zunaj, kar je slabo za državo, vemo, da se na lokalnih cestah omejuje tovorni promet, da ni dostopnih poti za avtobuse, da bi lahko pripeljali potnike. Država jim ne priskoči na pomoč pri gradnji logističnih centrov in skladišč, kar bistvena infrastruktura za opravljanje te dejavnosti, tudi subvencije za nakup novih tovornjakov in avtobusov niso dovolj visoke,” je izpostavil poslanec in dodal, da računa na to, da bo država našla posluh in priskočila na pomoč prevoznikom, sploh v luči opozarjanja na podnebne spremembe in promocije uporabe javnega prevoza.
Franc Breznik je pojasnil, da je slovensko avtoprevozništvo danes že prešlo v moderno logistiko, tudi logistiko „just in time“ druge generacije. Prevozništvo je označil kot dejavnost, ki “pomembno vpliva na razvoj industrije 4.0 v Evropi in pri nas”. Po njegovih besedah slovenska logistika doživlja nov preporod in slovenske prevozniške družine so tukaj pomemben dejavnik: “Verjamem in upam, da jim bomo na teh poti pomagali.”
Spomnil je, da je SDS v prejšnjem mandatu sklicala sejo, na kateri so pomagali slovenskim avtoprevoznikom, ki so imeli izrazito velike probleme pri prevozih skozi sosednjo Republiko Avstrijo, ki je zaradi tega prejela opomin Evropske komisije. “Na ta način se politika zaveda pomena slovenske logistike. Slovenskim prevozniškim družinam in avtoprevoznikom ob tem želim vse dobro, varno vožnjo in obilo uspeha v prihodnjih letih,” je strnil poslanec Breznik.
V nadaljevanju v galeriji objavljamo še nekaj fotografij z včerajšnjega res zanimivega srečanja v Slovenski Bistrici.
M. P.