V luči današnjega neformalnega srečanja več evropskih voditeljev o evropski obrambi in Ukrajini je predsednik Slovenske demokratske stranke Janez Janša izpostavil potrebo po odločnih ukrepih za preprečitev nadaljnjega poglabljanja krize v Evropi. V svojem zapisu je predstavil ključne korake, ki bi jih morala Evropska unija sprejeti, da bi se izognila kaosu in zagotovila varnost ter blaginjo svojih državljanov.
Krepitev obrambnih zmogljivosti in sodelovanja
Janša poudarja, da mora Evropa hitro in bistveno okrepiti obrambno moč držav članic ter učinkovito povezati kapacitete raziskav, razvoja in proizvodnje modernega orožja, zmogljivosti kibernetske varnosti in obrambe ter civilne zaščite. To vključuje tudi bolj učinkovito in usklajeno porabo obrambnih proračunov ter preusmeritev neporabljenih sredstev iz EU skladov v obrambne namene.
Ureditev čezatlantskih odnosov z ZDA
Poudarja tudi nujnost ureditve čezatlantskih odnosov z Združenimi državami Amerike, saj vojna v Evropi (Ukrajini) ni edino strateško varnostno tveganje. Zaradi dolgoletnega zanemarjanja in zanašanja na ZDA ni mogoče povečati vojaške moči Evrope čez noč. Če to ne bi bilo mogoče, je potreba po hitri realizaciji ukrepov za krepitev obrambnih zmogljivosti eksistenčna.

Preusmeritev finančnih sredstev
Janša predlaga, da se potrebna finančna sredstva zagotovijo s:
-
Prenehanjem subvencioniranja posameznih nerazumnih ukrepov “zelenega prehoda”.
-
Ukončitvijo financiranja t. i. “woke” projektov doma in po svetu.
-
Zavarovanjem zunanjih meja EU, ustavitvijo ilegalnih migracij in posledičnim zmanjšanjem sredstev za ta namen.
-
Zmanjšanjem razvojne pomoči za nerazvite države, saj sta varnost in blaginja evropskih državljanov prioriteta.
Slovenija brez vabila na srečanje evropskih voditeljev
Omeniti velja, da Slovenija pod vodstvom premierja Roberta Goloba tokrat ni prejela vabila na omenjeno srečanje evropskih voditeljev, kar odpira vprašanja o trenutni vlogi države v evropski politiki.
Janšev zapis predstavlja poziv k preudarnemu in odločnemu ukrepanju EU za zagotovitev stabilnosti, varnosti in blaginje v prihodnosti.