Hoče: Magnina vrata ostajajo še kar zaprta

Magna v Hočah.

Magna je občini Hoče – Slivnica nakazala denar za nakup nekaj manj kot deset hektarjev zemljišč, na katerih načrtuje gradnjo dodatnih proizvodnih zmogljivosti v sklopu druge faze razvoja avtomobilske industrije na tem področju.

Občina je pogodbo o prodaji zemljišč z Magno podpisala marca.

Po navedbah STA je hoška občina z državnim denarjem od nekaj več kot sto lastnikov odkupila zemljišča, pri tem so dva lastnika razlastili. Zdaj so ta zemljišča prodali Magni, denar pa bodo vrnili v državni proračun.

Magna je sicer v postopku pridobivanja okoljevarstvenega soglasja za drugo fazo izgradnje in proizvodnje v Hočah. Agencija RS za okolje (Arso) je v začetku februarja izdala osnutek dokumenta, če bo dokumentacija v predlagani obliki primerna za naslednji korak, pa bo temu sledila javna razgrnitev dokumenta. Sledilo bo okoljevarstveno soglasje, ki je podlaga za izdajo gradbenega dovoljenja.

Magnina vloga se nanaša na gradnjo dveh glavnih objektov, proizvodnjo karoserij in sestavljalnico vozil. Z obstoječo lakirnico bo tako vzpostavljena celovita proizvodnja avtomobilov, kar je osrednji cilj njihove poslovne strategije vstopa v Slovenijo, so za STA pojasnili februarja.

Kako je z zaposlenimi?

Približno 160 zaposlenih v hoški lakirnici že nekaj mesecev na delo odhaja v Gradac. Vsem so pogodbe za delo v Avstriji podaljšali do konca leta. Kdaj se bodo vrnili v Hoče, je odvisno zlasti od razmer in okrevanja globalnega avtomobilskega trga ter obsega naročil.

Zaenkrat še tudi ni znana odločitev vodilni v Magni, kje bodo začeli proizvajati novi Fiskerjev e-avtomobil Ocean. Znano naj bi bilo do polovice letošnjega leta, e-avtomobil naj bil začeli proizvajati ob koncu leta.

M. P.