Janez Janša: K zajezitvi širjenja novega koronavirusa največ pripomoremo prav državljani sami

Do sinoči je bilo po uradnih podatkih v Sloveniji z novim koronavirusom okuženih že 57 ljudi. Rast okuženih strmo narašča, o stanju je v torek zvečer v oddaji Tema dneva na Nova24TV spregovoril tudi predsednik nastajajoče vlade Janez Janša, ki se je že v ponedeljek udeležil Sveta za nacionalno varnost, kjer je predlagal nekaj ukrepov, od katerih pa še niso bili vsi uresničeni.

Izpostavil je, da lahko k zajezitvi širjenja novega koronavirusa največ pripomoremo prav državljani sami, opozoril pa je tudi na pomen kritične infrastrukture v takšnih razmerah.

Na vprašanje, ali smo v Sloveniji danes sposobni sanirati nastalo stanje in ustaviti širitev novega koronavirusa, je Janša odgovoril:
“Ni čarovnika, ki bi lahko odgovoril na to vprašanje. Po mojem mnenju drži in so ukrepi, ki bi jih morali sprejeti že zdavnaj in smo nanje pozivali. Kakšna bo cena za zamudo, bomo videli, a opozarjam na to, da se je v tem trenutku s tem brezpredmetno ukvarjati, ker za nazaj ne moremo popraviti ničesar. Potrebno se je osredotočiti na tisto, kar lahko še naredimo v tem trenutku in v prihodnje in zadnje dni prihaja do neke delovne kooperacije med vlado, ki odhaja in vlado, ki prihaja. To je lahko samo dobro.”

Dejstvo je, da je zdaj ta širitev v Sloveniji v takšni fazi, da tega ni možno preprečiti z nobenimi ukrepi, z nobenimi zaporami:

Ta virus je tukaj. Je tudi in bo v vseh evropskih državah, po mojem ne bo nobene države na svetu, ki je ne bi dosegel. Na neki točki bo razglašena pandemija. Tisto, kar pa lahko naredimo s temi ukrepi, predvsem pa z našim odgovornim obnašanjem je to, da upočasnimo to širjenje tako, da kritični primeri, ki jih je 20 odstotkov, ne presegajo časovno danih kapacitet v zdravstvenem sistemu. Ko to presežeš, potem mora nek zdravnik odločati, ali bo dal kisik Jožetu ali Micki. Ko to čez nekaj dni naraste, potem se mora odločati, ali bo dal enemu od petih. Zdaj ne strašim nikogar, ampak takšna je situacija marsikje v Italiji danes. Govorimo o sosednji državi. In kdo je najbolj rizičen? Vse sosednje države, poleg Slovenije še Francija, Švica in Avstrija. In te države se pač obnašamo tako, kot se obnašamo. Nekateri bolj odgovorno, nekateri manj. Nekateri bolj resno jemljemo, nekateri manj resno jemljemo.”

Janša je izpostavil tudi pomen medsebojne pomoči.

Posnetek celotnega pogovora z Janezom Janšo je na voljo na spodnji povezavi. Za ogled kliknite na fotografijo.