Marijan Pojbič: V SDS se vse skozi zavzemamo za najbolj ranljive skupine v naši družbi, še posebej za upokojence z nizkimi pokojninami

Poslanec Marijan Pojbič

Državni zbor je potrdil tudi spremembe Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Stališče poslanske skupine SDS je predstavil Marijan Pojbič.

Poslanec Pojbič je uvodoma poudaril, da se v SDS vseskozi zavzemajo za najbolj ranljive skupine v naši družbi. Še posebej za skupino upokojencev z zelo nizkimi pokojninami in tistimi, ki so jim bile v preteklosti kratene pravice do prejemanja pokojnine v znesku, ki jim omogoča dostojno preživetje.

Kljub vsem prizadevanjem za izboljšanje statusa prav vseh skupin upokojencev, se je treba zavedati, da je kar nekaj pokojnin ob izpolnjenih 40. letih delovne dobe in izpolnjenih vseh ostalih upokojitvenih pogojih še vedno prenizkih.

Povedal je: “V tej vladi in v koaliciji se resno zelo trudimo, da bi pokojninski sistem in s tem položaj teh ljudi, kar se da izboljšali. Kot socialna država s socialnimi korektivi pomagamo tistim z najnižjimi pokojninami, vendar pri tem pa ne smemo pozabiti, da pokojnina ni socialni prejemek temveč denar, ki so ga upokojenci sami zaslužili s svojim minulim delom v različnih oblikah. Zaradi tega si te skupine upokojencev zaslužijo, da je njihovo minulo delo ustrezno priznano in tudi ustrezno ovrednoteno.

Ta vlada nenehno dela na izboljšavah statusa upokojencev, kjerkoli se v pokojninskem sistem pokažejo neenakosti in anomalije. S tem namenom smo v Slovenski demokratski stranki sopodpisniki Predloga zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, s katerim izboljšujemo status in popravljamo krivice naslednjim ranljivim skupinam.”

Poslanec je v nadaljevanju pojasnil spremembe pokojninsko-invalidskega zavarovanja. Te so:

1. Ureditev položaja zavarovancem, ki so bili prostovoljno vključeni v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje že po predhodni veljavni zakonodaji in so s tem nadaljevali tudi po sprejetju ZPIZ-2 do prve prekinitve zavarovanja in pod pogojem, da so bili plačani prispevki.

2. Ureditev pravice do dodatnega odmernega odstotka za moškega, če ženska ne izpolnjuje pogojev za pridobitev pravice do predčasne starostne ali invalidske pokojnine pod pogojem soglasja ženske.

3. Izenačitev pravic za prejemnike vdovskih in družinskih pokojnin.

4. Nova odmera vdovskih in družinskih pokojnin ter nadomestilo iz invalidskega zavarovanja.

5. Nova odmera najnižjih pokojnin za zavarovance, ki so opravljali kmetijsko dejavnost in so dopolnili polno pokojninsko dobo.

6. Vzpostavitev zakonske pravne podlage za sofinanciranje promocije in izvedbe rekreativnih, športnih in kulturnih dejavnosti upokojencem in uživalcem pokojnin.

V SDS so prepričani, da predlagani zakon naslavlja aktualne probleme zgoraj navedenih skupin in jih tudi ustrezno rešuje. Posebej se zavedajo, da so besede premalo, da ljudje od tega ne morejo živeti in da ni dovolj, da njihovim težavam samo prisluhnejo, temveč jih je potrebno reševati.

Ta vlada in koalicija delata prav to in tudi s tem zakonom dokazujeta kako je potrebno reševati stiske in storjene krivice nekaterih posameznikov pa naj gre za kmečke pokojnine, vdovske ali invalidske pokojnine.

Opozoriti je treba, da z zakonom rešujejo tudi krivice, ki so bile storjene kmečkim upokojencem.

Zakonske spremembe podpira tudi Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije, ki si že vrsto let prizadeva za primerno ureditev višine najnižjih pokojnin oseb, ki so bile pretežni del svoje zavarovane dobe zavarovane za ožji obseg in so dopolnile pokojninsko dobo v enaki višini kot je predpisana pokojninska doba brez dokupa za pridobitev pravice do starostne pokojnine pri najnižji starosti.

V Kmetijsko gozdarski zbornico menijo, da je predlagana rešitev ustrezna in hkrati pravična, saj ohranja razmerje med prejemniki pokojnin glede na obseg njihovega zavarovanja.,

Zakon je bil v državnem zboru sprejet včeraj, razprava je bila v ponedeljek.

M. P.