“Zgodovinski odgovor, ki si ga je treba zapomniti: ”Samo preko našega trupla bodo delavci dobili višjo plačo.”
Ta izjava je pa za v anale. Zelo lepo prosim, oglejte si izjavo. Kliknite na povezavo!
Od srca hvala zanjo, kajti sedaj se boste pa morali člani res zamisliti, kdo vas vodi. https://twitter.com/i/status/1393275115903782913
Tako je na družbenih omrežjih znana upokojena novinarka in pisateljica Milena Miklavčič.
Sindikati so včeraj namreč sporočili, da izstopajo iz Ekonomsko-socialnega sveta, ker je vlada v državni zbor poslala predlog za nižje davke od plač zaposlenih, po katerem bo vsak zaposleni s povprečno plačo letno prejel več kot 1200 evrov višjo plačo.
Odzivi na ta dejanja sindikalistov, ko nasprotujejo višjim neto plačam in nižjim davkom, so izredno ogorčeni.
Kakšen je bil nadaljnji razvoj in kako je sedem mesecev pozneje?
Sindikalna voditeljica Lidija Jerkič (ZZZS in SKEI) je v naslednjih mesecih v eni od radijskih oddaj povedala, da je še vedno višjim plačam, da pa zaposlenim ne ve povedati, zakaj je proti. Proti je tudi Branimir Štrukelj (SVIZ in kandidat Levice na volitvah), v državnem svetu je bil celo edini, ki je glasoval proti. Ostali sindikalisti so se potuhnili. V Ekonomsko-socialnem svetu, ki je prostor za dogovarjanje med vlado, delodajalci in sindikati, še vedno ne sodelujejo.
Stranke KUL (SD, LMŠ, Levica in SAB) pa so z napovedanim referendumom decembra v državnem zboru blokirali potrditev zakona o dohodnini, s katerim bi bile neto plače že s 1. januarjem 2022 višje. Na boljšem bi bili tudi delavci migranti. Dohodninski davek bi se zniževal postopoma, v letu 2025 bi vsak zaposleni prejel 1 neto plačo več na leto.
Vse to kaže, kako vodilni sindikati delujejo z roko v roki s slovensko levico.
(Prvotno objavljeno 15. maja 2021)
M. P.