Poslanska skupina Slovenske demokratske stranke zahteva sklic nujne seje, na kateri bi obravnavali nepravilnosti in spornost dela Aleksandre Pivec, ministrice za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, pri projektu SRIPT in drugih projektih.
Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo je za koordiniranje projekta, ki se nanaša na strateško razvojno inovacijsko partnerstvo, sklenilo pogodbo s Turistično gostinsko zbornico Slovenije (TGZS). To je vodila Klavdija Perger, bolj znana kot Klavdija Markež, nekajdnevna ministrica za šolstvo iz kvote SMC v vladi Mira Cerarja. Perger/Markeževa je bila zaradi plagiatorstva magistrske naloge primorana odstopili z ministrskega mesta. Kmalu so ji našli drugo dobro plačano mesto, imenovana je bila za direktorico zbornice, ki je financirana z državnim denarjem.
Tako Pergerjeva kot Pivčeva pa sta Ptujčanki in znani tudi kot prejšnji sodelavki.
Njuno sodelovanje se je nadaljevalo tudi v TGZS, v okviru projekta, financiranega z evropskimi sredstvi. Tu je prišlo do zlorab, ministrtvo je konec oktobra Okrožnemu državnemu tožilstvu v Ljubljani naznanilo sum kaznivih dejanj goljufije, goljufije v škodo EU in ponarejanja listin pri projektu SRIPT. Pri tem so navedli Turistično gostinsko zbornico Slovenije, njeno direktorico Klavdijo Perger in druge fizične osebe, vpletene v zadevo.
Med sodelavci pri projektu je bila tudi Aleksandra Pivec. Po podatkih MGRT je za delo pri projektu prejela 35.609,09 EUR bruto honorarja. Vendar pa se pojavljajo sumi, da svojega dela pri projektu, kot poročajo tudi mediji: “dejansko sploh ni opravila, vsaj v celoti ne, in da si je – ob pisanju poročila in obračunavanju honorarjev – nesramno prisvojila tuje delo oziroma opravljeno delo drugih sodelavcev pri projektu”. Pivčeva sicer pojasnjuje, da je strokovne podlage in gradiva za svoje delo pripravljala sama ter z njimi seznanjala koordinatorja – v tem primeru Klavdijo Perger – in konzorcij, ni pa se opredelila do tega, da je pri projektu sodelovala med avgustom 2017 in septembrom 2018, torej v času, ko je bila še državna sekretarka na uradu vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu.
Podrobnejši pregled pokaže tudi, da je Aleksandra Pivec vključena tudi v projekt, ki ga izvaja ZRS Bistra Ptuj in se imenuje Separacijski in drugi procesi za nizkoogljično, bio in krožno gospodarstvo ter trajnostni razvoj. Trajal naj bi od 1. januarja 2017 do 31. decembra 2020, sofinancirata pa ga Mestna občina Ptuj in Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije (ARRS). Projekt je v treh letih samo od ARRS prejel 177 tisoč evrov.
Pregled poročil Ajpesa za leti 2017 in 2018 pa kaže, da je Pivčeva v tem času sodelovala pri najmanj štirih projektih v izvajanju ZRS Bistra Ptuj, in sicer v vlogi državne sekretarke in aktualni vlogi ministrice.
M. P.