Referendum: Kako verodostojni so v SAB?

Razkrinkani poslanci SAB, v parlamentu (vir: družbena omrežja)

Zavajajo, ko vpijejo: “BRANIMO VODO, Branimo vodo, zato se udeležimo referenduma … državljane nas čista voda, zrak in okolje morajo skrbeti. Žal pa vlada z zakonom o vodah ŠIRI možnost posegov na priobalna zemljišča in na obalah rek in jezer odpira vrata množični gradnji objektov v javni rabi. Prednost daje kapitalu, namesto javnemu dobro … zato branimo vodo.”

Tako po družbenih omrežjih vpijejo poslanci Stranke Alenke Bratušek (SAB), med njimi tudi mariborski poslanec Andrej Rajh. Ta gre v svojih pozivih še dlje. Prav po diktatorsko narekuje, da vsi »moramo« iti na referendum. In ve se, kako glasovati. ZA čisto vodo, dodajamo mi! In drugače od teh, ki eno govorijo, drugo delajo!

Kaj je včeraj razkril okoljski minister mag. Andrej Vizjak?

Minister za okolje in prostor mag. Andrej Vizjak je doslej že večkrat pojasnil, da t. i. stari zakon o vodah, ki je sicer trenutno še v veljavi, na priobalnih zemljiščih omogoča graditi zasebne vile, tovarne, poslej to ne bo več mogoče. Mogoče bo graditi samo še objekte javne rabe, to so objekti, ki so namenjeni vsem. To je ta razlika zdaj med prejšnjim pa zdajšnjim Zakonom o vodah.

Na vprašanje enega od poslancev v državnem zboru pa je minister še razkril:

“Kar se tiče zasebnih vil. Tukaj imam dva posnetka, na enem je šest hiš, vil, recimo temu takih enostanovanjskih lepih objektov, in sicer gre za občino Slovenske Konjice.” Navedel je tudi točne parcelne številke, kjer stojijo ti objekti. In zdaj?

“Dovoljenja za gradnjo so posamezniki prejeli leta 2013, v času, ko je vlado vodila Alenka Bratušek. Za šest objektov, vil, na priobalnem območju.”

Nadalje je naštel še gradnje ob Savi v Trbojah, v občini Šenčur, v letu 2016, ko je vlado vodil Miro Cerar (SAB pa je bila tudi del koalicije). Dobili so dovoljenje za stanovanjsko hišo ob neposredni bližini vodotoka.

Ob gradnji tovarn v neposredni bližini vodotokov je v času Alenke Bratušek omenil še Lek, Krko v Novem mestu, Etolovo tovarno v Celju (vse v letu 2013) in še je bilo tega. Celo bencinsko črpalko so v preteklih letih zgradili na priobalnem območju.

Nato je še poudaril, da bo novi zakon o vodah poslej omogočil samo še objekte javne rabe, doslej je bilo pa možno vse, tudi to, kar je naštel.

Razkril je tudi, da imajo na Direkciji za vode trenutno 30 novih vlog za gradnjo na priobalnih zemljiščih, od tega jih je 80 odstotkov za objekte zasebne rabe, ki so v reševanju.

Magnetogram včerajšnje seje državnega zbora je dostopen tukaj: Evidenca (dz-rs.si)

M. P.