UKC Maribor poka po šivih: “Med zadnjimi primeri so oseba, ki se je okužila na praznovanju rojstnega dne, in dve, ki sta se okužili od sodelavca ali otroka”

Predstavniki UKC Maribor so v današnji izjavi za medije opozorili javnost, da covida-19 ne gre podcenjevati, zato naj ljudje spoštujejo ukrepe za preprečevanje širjenja tega virusa. Položaj je namreč že težko obvladljiv.

V UKC Maribor je na navadnem covid oddelku trenutno 20 bolnikov, na oddelku covid intenzivne enote pa so trije bolniki na ventilatorjih, je povedal direktor UKC prof. dr. Vojko Flis.

Naraščanje števila okuženih s SARS-Cov-2 v Mariboru je ohromilo delo na Kliniki za interno medicino UKC Maribor. Naraščanje števila hospitaliziranih covid-19 bolnikov prav tako zavira delo na Kliniki za ginekologijo in Kliniki za kirurgijo.

“Problem so tako prostori kot kadri. V intenzivni terapiji žal ne more delati vsak zdravnik in vsaka medicinska sestra. Potrebna so specialna znanja in takšnega specialno usposobljenega kadra v UKC Maribor nimamo že za obstoječi intenzivni enoti skoraj ne dovolj,” so pojasnili.

Predstojnica oddelka za infekcijske bolezni in vročinska stanja Nina Gorišek Miksić pa je dejala: “Ne želim strašiti, vendar so pred nami meseci oziroma tedni, ko moramo resnično pametno in odgovorno ravnati in se držati ukrepov, če želimo omejiti val, ki prihaja, in omogočiti zdravstvu, šolstvu in vsem ostalim, da bodo delovali normalno.”

Od sredine septembra je velik porast hospitaliziranih bolnikov zaradi težjega poteka koronavirusne bolezni. Kapacitete, ki jih imajo na razpolago v UKC Maribor, so se že zapolnile in tako bolnike usmerjajo v druge covid bolnišnice.

Na covid oddelku so od julija zdravili 75 bolnikov z novim koronavirusom, starih od 25 do 95 let, povprečna starost je 68 let. Pet bolnikov je zaradi zapletov ob koronavirusni bolezni umrlo.

Dodatno je vzpostavljen še oddelek za intenzivno nego bolnikov z novim koronavirusom. V novem valu so zdravili 12 ljudi, dva so morali zaradi pomanjkanja prostora preseliti v bolnišnico Golnik. Šest bolnikov so uspešno pozdravili, eden je umrl, dva sta še v kritičnem stanju.

Med zadnjimi primeri so oseba, ki se je okužila na praznovanju rojstnega dne, in dve, ki sta se okužili od sodelavca ali otroka.

Rezerv ni tudi zaradi tega, ker ostali bolnišnični oddelki zaenkrat delajo v polni meri. Nekaj zaposlenih manjka še zaradi odrejenih karanten. Direktor UKC Maribor prod. dr. Vojko Flis je poudaril, da so te posledica okužb zunaj kliničnega centra, medtem ko se znotraj ustanove okužbe ne širijo.

Virus terja poseben način obravnave bolnikov ob vstopanju v ustanovo, kar je še posebej izrazito v urgentnem centru. Obravnava pacientov, kjer je samo sum na okužbo, traja namreč trikrat dlje od obravnave drugih.

Državljane pozivajo k strpnosti in upoštevanju navodil. Prav tako pozivajo vse, da na vstopni točki podajo resnične podatke, saj bodo le tako lahko ohranjali varno obravnavo tako ostalih bolnikov kot zaposlenih v UKC Maribor.

M. P.