Zakon o vodah prinaša le pozitivne stvari

Ena od prednostnih nalog ministrstva za okolje in prostor ter posledično zdajšnje vlade je zagotavljanje zdravega življenjskega okolja za vse prebivalcev Slovenije, v okviru tega je tudi zaščita vodnih virov in zagotavljanje pitne vode.

Na ministrstvu so zato, na predlog županov in z namenom, da še okrepijo varovanje ustavne pravice dostopa do kakovostne pitne vode, pripravili spremembo Zakona o vodah, ki jo je državni zbor sprejel konec marca, nato še državni svet, s spremembami se strinjajo tudi v občinah.

Kaj prinašajo spremembe?

Na eni strani zagotavljajo večjo zaščito vodnih virov in priobalnega pasu, na drugi strani pa pomembno povečujejo sredstva za poplavno varnost.

Po novem zakonu, ki zaenkrat še ne velja, saj ga blokirajo levičarski aktivisti (petkovi biciklisti) s podporo strank KUL (SD, LMŠ, Levica in SAB), na priobalnem pasu ne bo več mogoča gradnja tovarn in drugih industrijskih objektov ter tudi zasebnih objektov.

Pod zaostrenimi vodovarstvenimi pogoji bo na priobalnih zemljiščih mogoče graditi le še enostavne objekte javne rabe (denimo otroška in športna igrišča, čolnarne in podobno), a zgolj tam, kjer bodo to dopuščali prostorski akti občin.

Občine bodo za spremembe prostorskih aktov, enako kot doslej, morale pridobiti soglasje Direkcije RS za vode in drugih pristojnih organov.

Brez soglasij številnih strokovnih služb umestitev objektov v prostor tako ne bo mogoča.

S številnimi varovalkami, ki jih določa novela Zakona o vodah, gradnja na priobalnih zemljiščih nikakor ne bo dopustna v primeru ogrožene poplavne varnosti, ob tveganju za poslabšanje stanja voda ali če bi bilo to v nasprotju s cilji odgovornega in skrbnega upravljanja voda.

Prav tako ne bo dopustno, da bi morebitni novozgrajeni objekti kakorkoli omejevali dostop do vode.

Poleg dodatne zaščite pitne vode in priobalnih zemljišč pa novi zakon omogoča tudi večjo poplavno varnost. Povečujejo se namreč sredstva za vzdrževanje vodotokov.

Na podlagi sprememb se lahko za vzdrževanje in sanacijo, poleg sredstev iz državnega proračuna, koristi tudi 17 milijonov evrov iz namenskih sredstev iz Sklada za vode. S temi sredstvi bodo lahko zagotovili poplavno varnost za velik del prebivalcev ter njihovega premoženja.

Odločanje o morebitnih gradbenih posegih na območju priobalnega pasu bo z novim zakonom prešlo pod okrilje strokovnjakov iz Direkcije za vode. Vlada tako ne bo več imela pravice določati izjem, o pobudah občin bo v celoti samostojno odločala stroka.

Spremembe Zakona o vodah so torej zelo pozitivne, o tem se lahko prepričate tudi sami. V nadaljevanju objavljamo popravljen zakon.

Vsebina novele Zakona o vodah 

M. P.