Čiščenje odpadne vode v času epidemije

(vir: Aquasystems, d. o. o.)

Na Centralni čistilni napravi (CČN) Maribor, ki skrbi za upravljanje z odpadnimi vodami v občinah Maribor, Miklavž na Dravskem polju, Duplek in Hoče – Slivnica, tudi v razmerah epidemije covid-19 skrbijo za nepretrgano obratovanje.

Sporočajo, da delujejo v skladu z navodili države.

Vlada je čiščenje odpadnih voda opredelila kot strateško pomembno dejavnost, saj dopuščanje nižanja standarda varovanja okolja lahko vodi do novih groženj za zdravje ljudi, ki lahko že tako kritično situacijo še poslabšajo.

Operaterji Centralne čistilne naprave strokovno in v skladu z najvišjimi standardi kakovosti opravljajo svoje delo tudi v izrednih razmerah, saj se zavedajo pomena njihovega dela za dobrobit lokalne skupnosti, navajajo.

“V skrbi za varnost in zaščito zaposlenih smo poskrbeli za dodatno ozaveščanje glede preventivnih ukrepov in nujnosti doslednega upoštevanju določil v zvezi z uporabo zaščitne opreme,” je včeraj pojasnil mag. Leon Lozar, direktor družbe AquaSystems, ki je upraviteljica te čistilne naprave.

V danih okoliščinah pandemije je podjetje omogočilo tudi začasno odlaganje odpadnega blata iz centralne čistilne naprave na lokaciji ob napravi, dokler pristojne službe ne bodo uspele zagotoviti ustreznega odvoza.

Navajajo, da skladiščeno blato ne predstavlja tveganja za zdravje ljudi in onesnaženje okolja, saj v skladu s strokovnimi smernicami zagotavljajo ustrezno higienizacijo.  Nekateri imajo namreč pomisleke o potencialni nevarnosti za lokalno prebivalstvo.

Centralna čistilna naprava Maribor je največja čistilna naprava na celotni trasi reke Drave in druga največja čistilna naprava v Sloveniji. Skrbi za upravljanje z odpadnimi vodami Mestne občine Maribor, občin Miklavž na Dravskem polju, Duplek in Hoče – Slivnica. V njenem prispevnem območju živi približno 136.000 prebivalcev.

Centralna čistilna naprava letno sprejme približno 9 milijonov kubičnih metrov odpadnih voda in proizvede približno 12.000 ton odvečnega blata, ki je stranski produkt v procesu čiščenja odpadne vode. Izpolnjuje najstrožje okoljevarstvene standarde Evropske unije že od leta 2004, ko je Maribor kot prvo mesto v Sloveniji dobil tudi terciarno stopnjo čiščenja odpadne vode, ki je v prestolnici nimajo niti v letu 2019. Strokovnost in odgovornost do narave in lokalne skupnosti dokazujeta tudi certifikat ISO 14001:2015 (okoljevarstvo), ki ga je podjetje prejelo leta 2012, in certifikat ISO 55001:2014 (upravljanje s sredstvi), ki so ga kot šele drugo podjetje v državi prejeli leta 2017.

M. P.